Skupljanje otpada u Zemljinoj putanji trajna je prijetnja za sigurnost svemirskih letova s posadom i za satelitske usluge, upozorio je u četvrtak u Beču UN-ov Ured za svemirska pitanja (UNOOSA).
"Brza provedba mjera za smanjenje svemirskog otpada u interesu je cijelog čovječanstva, napose ako želimo sačuvati svemir za buduće naraštaje", ističe direktor Ureda Mazlan Othman i dodaje da su "sateliti izvan uporabe i drugi otpaci koji kruže putanjom (i kružit će još dulje vrijeme) učinili svemir pogubnim, kako za astronaute, tako i za satelite u uporabi i druge svemirske uređaje".
Oštećenja satelita mogu negativno utjecati na djelatnosti na Zemlji, poput telefonije, geolociranja, radijskog i televizijskog emitiranja, meteoroloških i bankovnih usluga.
Po istraživanju koje je prošle godine proveo institut Space Security Index, tristotinjak tisuća predmeta promjera od jednog do deset centimetara, uglavnom nastalih ljudskim djelovanjem, zakrčili su Zemljinu putanju.
Pri brzinama koje u prosjeku iznose više tisuća kilometara na sat, "čak i najmanji otpaci mogu oštetiti pa i uništiti svemirski uređaj", ističe se u izvješću.
U veljači ove godine, nakon prvog sudara satelita u uporabi, američkog Iridiuma 33 i rashodovanog ruskog Kozmosa 2251, nastao je "oblak sa 700 krhotina koje će desetljećima ugrožavati svemirske uređaje", upozorava UNOOSA.
UN je lani pozvao zemlje koje posjeduju satelite u takozvanoj nižoj orbiti (do 1.600 km od Zemlje), koja se najviše koristi i najzakrčenija je, da ih uklone nakon što im istekne rok službe.