ŠVEDSKI LIJEČNIK PROGOVORIO O STRAŠNOJ ISTINI: /

'Dobili smo upute od kojih mi se okreće želudac. Starijima ne smijemo davati kisik'

Image
Foto: Ilustracija/Profimedia

'Ako je bolesnik bez daha i teško diše, preporučena terapija je morfij, kisik niti ne spominju'

3.5.2020.
22:21
Ilustracija/Profimedia
VOYO logo

Švedska je država koja je ostala ustrajna u "labavijim" mjera zaštite od epidemije koronavirusa. Premda su na kraju zabranili okupljanja ljudi na otvorenom i primijenili još neke mjere, do kraja su ostali "opušteni". No, u toj opuštenosti dogodilo se nešto što je definitivno razlog za paniku.

Šveđani su bili svjesni da se broj preminulih od korone iz dana u dan penje. Taj broj je većina mogla probaviti uz stalno podsjećanje da su to starije i nekada (ali ne i uvijek) bolesne osobe. Kako piše Večernji list, u Švedskoj se prečesto počelo govoriti da stariji umiru u mukama, gušeći se. Nakon glasina stigla je i službena potvrda - protokol liječenja starijih i bolesnih koji je stigao liječnicima kaže da se pacijentu omogući palijativna skrb umjesto liječenja. Kako prenosi Večernji list, za njih kisik nije propisana terapija nego morfij.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'OTPUŠTENE SMO, PRODALE SMO NAMJEŠTAJ I SPAVAMO NA PODU': Hrvatice opisale torturu u Švedskoj, ljuti ih odgovor veleposlanstva

Image
'OTPUŠTENE SMO, PRODALE SMO NAMJEŠTAJ I SPAVAMO NA PODU': /

Hrvatice opisale torturu u Švedskoj, ljuti ih odgovor veleposlanstva

Image
'OTPUŠTENE SMO, PRODALE SMO NAMJEŠTAJ I SPAVAMO NA PODU': /

Hrvatice opisale torturu u Švedskoj, ljuti ih odgovor veleposlanstva

'Morfij otežava disanje i sedira do smrti'

"O tome nitko ne želi javno govoriti pa sam odlučio istupiti. Svjedočim humanitarnoj katastrofi i kršenjima ljudska prava jer se ljudima onemogućuje pravo na liječenje", rekao je za Večernji list Jon Tallinger, obiteljski liječnik iz švedskog mjesta Eksjö. On radi na jugu države te pod sobom ima domove za starije. Ovaj liječnik je prvi objavio popis mjera kod tretmana starijih oboljelih od infekcije Covid-19 koje su primili on i njegovi kolege, neovisno o tome je li se radilo o videoporuci ili dopisu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

April 15, 2020, Manchester, Greater Manchester, UK: Manchester, UK. Clinicians on Ward 7 treat one of the very first patients to be brought to the hospital. The National Health Service has built a 648 bed field hospital for the treatment of Covid-19 patients , at the historical railway station terminus which now forms the main hall of the Manchester Central Convention Centre . The facility is due to fully open this week (ending Friday 17th April 2020 ) and will treat patients from across the North West of England , providing them with general medical care and oxygen therapy after discharge from Intensive Care Units, Image: 513980089, License: Rights-managed, Restrictions: * United Kingdom Rights OUT *, Model Release: no, Credit line: Joel Goodman / Zuma Press / Profimedia

"Upute kažu da moram planirati tko će od mojih pacijenata dobiti palijativnu skrb. Ako je bolesnik bez daha i teško diše, preporučena terapija je morfij, kisik niti ne spominju. Imam oko 2000 pacijenta i oni mi vjeruju. Regija želi da pripremim plan zbrinjavanja. Neću niti jednog pacijenta staviti na takvu listu jer imaju pravo na kisik, ne samo na morfij koji tek oteža disanje i sedira do smrti. Čak i da imam pacijenta s uznapredovalim stadijem karcinoma, želim i njemu omogućiti kisik", istaknuo je švedski obiteljski liječnik koji je sada voditelj kampanje naziva "Kisik za sve".

Kako pomaže terapija kisikom?

No, postoji i drastičniji primjer od liječnikove videoporuke koja izbjegava spomenuti kisik. Riječ je o dopisu koji je 17. travnja poslan iz regije Gävleborg te izričito kaže da terapija kisikom nije relevantna za palijativnu ili kurativnu njegu pacijenata u domovima za starije. Odredba od prije 10 godina je i zabranila korištenje kisika bilo gdje osim u bolnicama.

Image

French first aid workers from the Protection Civile Paris Magenta wearing personal protection equipment (PPE) in Paris takes care of Jean Louis a patient wearing a face mask to breath oxygen. The team takes care of cases at their home as they are doing a guard to help the SAMU, They handle cases suspected being infected with the novel coronavirus at their home. Paris on April 11, 2020 during a lockdown in France to stop the spread of the COVID-19. France has been on lockdown since March 17 in a bid to limit the contagion caused by the novel coronavirus., Image: 513860002, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Lafargue Raphael/ABACA / Abaca Press / Profimedia

"Terapija kisikom i intenzivna njega povećavaju preživljavanje i šanse za potpuni oporavak u teškim oblicima bolesti Covid-19, no ti su postupci relevantni samo za pacijente s niskom biološkom dobi i niskim stupnjem komorbiditeta koji to mogu podnijeti. Mnogo pacijenata visoke biološke dobi i s visokim stupnjem komorbiditeta nisu relevantni za intenzivnu njegu, već najviše koristi imaju od čisto palijativne skrbi", stoji u dopisu.

Ističu da kod palijativne njege veze između hipoksije, smanjene količine kisika u stanicama i tkivu, i dispeje, kratkog daha, je niska i da se zbog toga treba voditi simptomima, a ne saturacijom kisikom. U dopisu ističu da vrlo često opioidi postižu bolje rezultate u smanjenju simptoma od kisika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što te smjernice znače u praksi?

Liječnik dr. Neli Brusselaer iz Instituta Karolinska u Stockholmu za Večernji list objašnjava što te smjernice znače u praksi. On navodi da mu se od tog dokumenta okreće želudac jer je u rukavicama rečeno da se starije ne liječi nego ih se pušta da umiru i još pospješuje taj proces morfijem. Liječnik smatra da bi svatko trebao imati šansu za preživljavanjem te pojašnjava da je kisik osnovna terapija u slučaju upale pluća uzrokovane Covidom-19.

Image
Foto: BARBARA GINDL/AFP/Profimedia

Austrian medics take care of two French patients infected with the novel coronavirus upon their arrival at Salzburg's airport to be treated at a hospital on April 1, 2020. The patients arrived in a military helicopter from the north-eastern French city of Metz.

Što se tiče autentičnosti preporuka, iz regije su se potvrdili te su je prije nekoliko postavili i na svoje službene internetske stranice. Večernji list nije mogao dobiti službeni komentar ni iz regije ni iz zdravstvenih vlasti u Stockholmu. Međutim, neki liječnici vezani za Nacionalni odbor za zdravstvo potvrdili su stav da kisik kod starijih djeluje razarajuće i da im pogoršava stanje te da je opasan jer može eksplodirati. Navode i da se njime smije rukovati samo u posebnim uvjetima, što znači u bolnicama. Inače, ovo nije prvi put da se u Švedskoj vode etičke rasprave o tretmanu pacijenata s koronavirusom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Video je napravljen na brzinu, ali je u skladu s odlukama Nacionalnog odbora'

Sineva Ribeiro, šefica švedske strukovne udruge medicinskih sestara, kazala je da medicinski profesionalci moraju imati priliku odraditi svoj posao prema obrazovanju i iskustvu. Istaknula je da je ključno da su im na raspolaganju svi resursi kao što su lijekovi i medicinski postupci. Iz regije Jönköping poručili su da su video napravili na brzinu, ali da je on u skladu s preporukama Nacionalnog odbora za zdravstvo o davanju kisika pacijentima na palijativnoj skrbi.

Sofia Lund, regionalna menadžerica, i medicinska direktorica Kristina Gustafsson, tvrde kako video treba pomoći liječnicima i medicinskim sestrama u trenutačnim kritičnim okolnostima. Glavni liječnik Axel Ros navodi kako sada razmatraju opcije kako omogućiti starijim osobama pristup liječenju kisikom. "Teško pitanje, jer su uvjeti različiti od regije do regije, ali ubrzano radimo na tom pitanju", kazao je dr. Ros.

'Moju majku nisu ni pokušavali izliječiti'

Majka švedske glumice i televizijske voditeljice Catharine Alinder oboljela je od koronavirusa. Žena je živjela u domu za starije osobe, a kada su Catherinu jednu večer nazvali iz doma poručili su joj da joj je majka teško bolesna. Drugi dan ju je našla kako jedva diše. Upitala je osoblje doma zašto je ne prebace u bolnicu na što su joj odgovorili da je njezina majka prestara za bolnicu. I dom i kći su zvali službe i molili da netko dođe testirati staricu. Govorili su da danas ne mogu jer je subota i da će se možda testirati sutra, ali najvjerojatnije u ponedjeljak. No, bilo je prekasno - Catherinina majka je preminula u nedjelju.

Image

Red Cross operators assist blood donors in the mobile blood bank set up Sempione street in Rome ,ITALY-16-03-2020, Image: 507161022, License: Rights-managed, Restrictions: UK and ITALY OUT - Fee Payable Upon Reproduction - For queries contact Avalon.red - sales@avalon.red London: +44 (0) 20 7421 6000 Los Angeles: +1 (310) 822 0419 Berlin: +49 (0) 30 76 212 251, Model Release: no, Credit line: Avalon.red / Avalon Editorial / Profimedia

"Sestra i ja smo je držale za ruku i gledale kako se muči, hropće i guši. Saturacija kisikom joj je pala na 60 posto. Kako su nam liječničke službe pomogle? Dali su joj paracetamol i odškrinuli prozor da uđe zrak. Nakon smrti dobila sam majčin karton, a na njemu je pisalo: palijativna skrb. Nisu je ni pokušali liječiti. Takvih slučajeva ima posvuda", upozorava ogorčena kći koja je izgubila majku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S tom tvrdnjom slaže se i medicinska sestra jednog privatnog doma Latifa Löfvenberg. Sestra je u razgovoru s dr. Tallingerom rekla kako im je do sada umrlo 10-ak štićenika te da su im jedino što su pružali bile injekcije s lijekom za opuštanje mišića. Rekla je da skuplja svjedočanstva i dokaze i da će Švedsku tužiti Europskom sudu za ljudska prava. Istovremeno, posljednje istraživanje švedskog javnog mnijenja pokazuje da je povjerenje u vladajuće i medicinske stručnjake poraslo.

Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo