Na jučarašnji dan prije devet godina u Kranjčevićevoj su se pred prvim hrvatskim predsjednikom dr. Franjom Tuđmanom postrojile i položile prisegu 1. i 2. zagrebačka, 3. osječka i 4. splitska brigada Zbora narodne garde, prethodnice današnje Hrvatske vojske. Te su postrojbe nastale od jedinica posebne namjene MUP-a, a potkraj 1991. prelaze u sastav Hrvatske vojske. U spomen na taj događaj 28. svibnja se slavi kao Dan oružanih snaga.
Pred oko tisuću građana svečana smotra započela je jučer ulaskom hrvatskih povijesnih postrojbi nakon kojih su prodefilirali po jedan ešalon 1., 2. 3. i 4. gardijske brigade, zatim postrojba 40. brigade veze, temeljne policije, antiterorističke jedinice Lučko, Ratne mornarice i Ratnog zrakoplovstva te na kraju, uz veliki pljesak, nazočnih 200-ak sudionika 1. postrojavanja ZNG-a.
Obraćajući se nazočnima predsjednik Republike Stjepan Mesić podsjetio je da je Hrvatska prije deset godina krenula u višestranačje. "Nismo dugo uživali u slobodi, jer je Srbija predvođena Slobodanom Miloševićem krenula vojno pokoriti Hrvatsku", kazao je Mesić istaknuvši kako je Hrvatska na današnji dan prije devet godina dala jasan odgovor na Miloševićeve prijetnje. Mesić je dodao kako se tada dio građana Hrvatske, odnosno kako je rekao, zavedenih Srba, uzdajući se u snagu JNA, okrenuo protiv hrvatske države.
"U Srbiji su se smijali slabo naoružanim postrojbama ZNG-a, no Hrvatska je iz ničega stvorila jaku i sposobnu vojsku koja je porazila tada 4. armiju Europe", kazao je Mesić dometnuvši kako su "akcije Bljesak i Oluja bile vrhunac domovinskog rata".
Mesić je naglasio da su građani na posljednjim parlamentarnim izborima "okrenuli leđa pogrešnoj politici koja je Hrvatsku vodila u izolaciju". Ustvrdio je kako program vladajuće koalicije obećava da će Hrvatska postati moderna europska zemlja u kojoj će biti ugodno živjeti.
Ministar obrane Jozo Radoš rekao je da je Hrvatska 28. svibnja 1991. svijetu poslala jasnu poruku da će svoju nezavisnost i slobodu braniti i oružjem. Naglasio je da je danas u demokratskom i civilnom društvu potrebno naći pravo mjesto oružanim snagama.
Ministar unutarnjih poslova Šime Lučin podsjetio je pak na važnost policije pri ustroju ZNG-a i u prvim danima domovinskog rata. Ocijenio je da je primanje Hrvatske u "Partnerstvo za mir" dokaz snage i dobre organiziranosti Hrvatske vojske. Lučin je podsjetio da je u domovinskom ratu poginulo 842 policajca, 3.566 je ranjeno, a za 64-oro se još traga.
Nazočnima se obratio i pričuvni general bojnik Božo Budimir, jedan od organizatora prvog postrojavanja ZNG-a. Ustvrdivši kako je osnivanje ZNG-a imalo odlučujuću ulogu za samostalnost Hrvatske, Budimir je izrazio žaljenje što se sve do prošle godine sjećanje na prvo postrojavanje ZNG-a slavilo u "ilegali".