Dok su potaci iz prosinca prošle godine govorili kako svakom petom
građaninu Hrvatske prijeti siromaštvo, čini se kako
su najave obistinile i prije svih očekivanja.
Naime, prema Eurostatu, svaki treći Hrvat je
siromašan. Dakle, trećina ukupne populacije Lijepe naše živi u
besparici i neimaštini.
No, ono što je najgore od svega jest što se siromaštvo Hrvatskom
nezaustavljivo širi. Dok je prije krize siromaštvo bilo povezano
s dugotrajnom nezaposlenošću i niskokvalificiranom radnom snagom,
danas pogađa razvijenije i urbane dijelove Hrvatske te se
pretpostavlja kako će rasti samo u gradovima.
Znanstvenici također predviđaju porast trajnog i dječjeg
siromaštva u Hrvatskoj.
"Barem nedjeljom meso" - krizni je običaj koji u Hrvatskoj postaje sve aktualniji. Jer čak 20 posto građana meso ili ribu može si priuštiti jedva tri puta tjedno. Sve je teže podmiriti i osnovne životne troškove.
Tako 52% građana teško ili vrlo teško spajaju kraj s krajem, 26,4% zbog financijskih poteškoća kasni s plaćanjem računa za režije, 9,7% ne može si priuštiti grijanje zimi, a čak 69,3% ne ide na godišnji odmor izvan kuće.
(Foto: PIXSELL)
Dakle, s jedne strane se režu radnička prava, smanjuju plaće i otpuštaju ljudi, dok s druge strane troškovi života postaju sve skuplji i skuplji.
Problem siromaštva zabrinjava i Svjetsku banku - planiraju do 2030. u svijetu potpuno iskorijeniti ekstremno siromaštvo.
"To je to. Imamo globalni cilj kako iskorijeniti siromaštvo. Ekstremnom siromaštvu smo odredili rok trajanja. Vjerujemo da to možemo ostvariti uz predanost suradnju i viziju vođa diljem svijeta", kaže predsjednik Svjetske banke Jim Yong Kim.
Jedna trećina svjetske populacije je siromašno, a to znači život s oko sedam kuna na dan.
"Prvo ćemo povećati potporu i više se fokusirati na manje zemlje koje imaju slične ekonomske probleme", tvrdi direktorica Međunarodnog monetarnog fonda Christine Lagarde.
U Europskoj uniji je četvrtina siromašnih. Ono što zabrinjava u Hrvatskoj je da se siromaštvo širi - siromašni više nisu samo umirovljenici nego i visokoobrazovani koji su ostali bez posla.