Svaka treća osoba u svijetu pati od povišenog krvnog tlaka, bolesti koja izaziva gotovo polovicu smrti od srčanog ili moždanog udara, prema statističkom izvješću za 2012. koje je u srijedu objavila Svjetska zdravstvena organizacija (WHO).
Dr. Margaret Chan, generalna direktorica WHO-a, rekla je da povišeni krvni tlak sada zahvaća i afričke zemlje, a "u nekima od njih polovica odrasle populacije pati od povišenog krvnog tlaka".
Kanada i Sjedinjene Države imaju najmanji postotak osoba s povišenim krvnim tlakom, samo 20 posto, dok se u siromašnim zemljama, poput Nigera, brojka penje do 50 posto.
Prvi put Svjetske zdravstvene statistike iznose i podatke o osobama koje pate od hiperglikemije (visoka razina šećera u krvi).
Prosječno, svaka deseta osoba boluje od dijabetesa, a na nekim pacifičkim otocima pogođeno je 30 posto stanovništva. Ako se ne liječi, dijabetes može izazvati krvožilna oboljenja, sljepoću ili zatajenje rada bubrega.
Osim toga, statistike pokazuju da je pretilost vrlo jako napredovala u nekim regijama svijeta.
"Danas je pola milijarde ljudi (12 posto svjetskog stanovništva) pretilo. Njihov se broj udvostručio od 1980. do 2008.", kazao je dr. Ties Boerma, direktor odjela za statistiku u WHO-u.
Pretilih je najviše u Americi - 26 posto odrasle populacije, a najmanje u jugoistočnoj Aziji (tri posto).
Općenito, žene su podložnije pretilosti od muškaraca i zato su izloženije dijabetesu, bolestima krvožilnog sustava i nekim vrstama raka.
Nezarazne bolesti sada su odgovorne za gotovo dvije trećine smrtnosti u svijetu, dodaje se također u izvješću.
Svjetska zdravstvena skupština koja će se održati od 21. do 26. svibnja u Ženevi bavit će se napose nezaraznim bolestima. U tijeku je na globalnoj razini izrada ciljeva u sklopu borbe protiv tih bolesti.