Surfanje internetom čini vas boljim radnikom
Novo istraživanje koje je provedeno na Sveučilištu u Kopenhagenu pokazuje da gubljenje vremena na internetu može zapravo biti vrlo korisna aktivnost. Evo kako su došli do tog zaključka!
Prema pisanju
Istraživanje je pokazalo da je grupa koja je prvo pogledala humorističan video napravila manje pogrešaka od grupe kojoj je to uskraćeno. Prva grupa imala je značajno manje pogrešaka u brojanju dodavanja loptom.
Naravno, riječ je o eksperimentu, odnosno eksperimentalnim uvjetima, a ne uvjetima stvarnog svijeta. Lako se može dokazivati da grupa radnika koja je lošije obavila zadatak to može pripisati tome što je čula smijeh članova druge grupe. Primjerice da grupa koja je lošije obavila zadatak nije znala za humorističan video, i ona bi zadatak brojanja dodavanja loptom obavila jednako uspješno kao i prva grupa. Postoje kompanije koje rade upravo to – zabranjuju pristup internetu, ili Facebooku, ili YouTubeu. Međutim takav pristup stvara
Osnova ideja je da je snaga volje ograničen resurs – ako potrošimo mnogo energije kontrolirajući svoje impulse na jednom području, postat će nam sve teže kontrolirati svoje impulse na drugom.
Ili, kako psiholog Roy Baumeister objašnjava za
Autor članka James Surowiecki sugerira da kompanije daju svojim zaposlenicima "internetske pauze" (
To uostalom i nije tako neobična ideja. Google primjerice svojim zaposlenicima daje "20 posto radnog vremena" kada oni mogu raditi na svojim projektima ili bilo čemu drugome što ih zanima. Tako su primjerice nastali neki vrlo kreativni projekti, kao što je Google Reader.
Za sve vas koji ste sada na radnom mjestu, u duhu ovog istraživanja donosimo jedan klasičan viralni video nakon kojeg biste spremnije trebali prionuti natrag na posao:
403 Forbidden