Suđenje Miroslavu Kutli i dvanaestorici optuženih za zlouporabe u slučaju "Tisak" počet će u utorak, 3. listopada, na zagrebačkom Općinskom sudu.
Tužiteljstvo tvrdi da je Kutle, iako nije bio većinski vlasnik "Tiska", davao naloge da kreditiraju druga poduzeća, bez osiguranja naplate potraživanja. Ta bi poduzeća zatim, raznim ugovorima o prijebijanju i kompenzaciji, novac proslijedila u tvrtke Kutline Globus grupe. Na taj je način, tvrdi tužiteljstvo, iz "Tiska" izvučeno oko 47 milijuna kuna.
U istrazi se Kutle branio da nije izdavao naloge članovima Uprave, no optuženi bivši predsjednici i članovi Uprave Zdenko Francetić, Ivan Granić, Božidar Marić i Petar Anić u svojim su iskazima izjavili da se o dodjeli spornih kredita odlučivalo u Globus grupi.
Uz njih i Kutlu, optužnica je podignuta i protiv Jurja Hrvačića, Mladena Strukana, Tomislava Mesarića, Ivana Majića, Krunoslava Marčinka, Milene Šenator, Dražena Mandića i Stanka Koncula.
Optužnica u 11 točaka Kutlu tereti kao poticatelja, a ostale, ili kao počinitelje ili kao pomagače u izvršenju kaznenih djela.
Kutlin branitelj, odvjetnik Anto Nobilo, kazao je kako će obrana dokazati da je poslovanje Kutline Globus grupe bilo normalno, odnosno da je u to vrijeme većina hrvatskih poduzeća radila na isti način. Nobilo tvrdi da obrana ima svjedoka koji će to potvrditi, a najavio je i zahtjeve za ponovnim financijsko-knjigovodstvenim vještačenjem, koje je provedeno tijekom šestomjesečne istrage.
To bi moglo znatno produžiti suđenje njegovom branjeniku, koji se već osam mjeseci nalazi u pritvoru zagrebačkog Okružnog zatvora u Remetincu. U tom je razdoblju policija još četiri puta proširila kaznenu prijavu vezanu uz slučaj "Tisak", pa tako ukupna utvrđena šteta u tom poduzeću sada iznosi oko 112 milijuna kuna.
Nobilo drži da će i te nove optužbe protiv Kutle "pasti u vodu" nakon suđenja na zagrebačkom Općinskom sudu.