Šteta od Srpske nove godine čak 10 miliona evra!

Državne firme ne rade za Srpsku novu, privatnici besni

10.1.2013.
20:26
VOYO logo

Iako je preporuka Vlade Srbije da se 14. januara ne radi neobavezujuća, većina državnih firmi će se tog dana obavezno posvetiti neradu.

U Elektroprivredi Srbije kažu da će im za Srpsku novu godinu raditi samo sektori naplate, održavanja i proizvodnje, dok administracija neće morati da dolazi na posao. U "Telekomu Srbija" radiće samo službe za hitne intervencije, dok su nam u "JAT"-u rekli da će "najverovatnije" doneti odluku u skladu sa preporukom Vlade Srbije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedino su u "Srbijagasu" odlučili da se onima koji ne dođu na posao u ponedeljak oduzme dan od godišnjeg odmora.

Rajić: Praznovanje u državnim firmama koštaće nas 10 miliona evra (foto: Medija centar Beograd)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako neće raditi, radnici državnih preduzeća će dobiti redovne dnevnice a u Uniji poslodavaca Srbije (UPS) procenuju da će to državu koštati oko 10 miliona evra!

- Ako uzmete da je prosečna bruto dnevnica u državnim firmama oko 3,000 dinara, a da od 535.000 zaposlenih u državnim firmama barem 400.000 njih neće raditi, lako se dolazi do računice da će to državne firme koštati oko 10 miliona evra. Međutim, privatne firme će uglavnom raditi jer im se ne isplati da prekidaju posao - kaže Dragoljub Rajić iz UPS-a.

Tako će, za razliku od državnog "Telekoma", mobilni provajderi "Telenor" i VIP raditi normalno. I u nekim drugim privatnim firmama su nam objasnili da neće prekidati posao jer imaju problem sa padom prometa. Pa čak ni veliki sistemi poput ITM-a nisu sebi dopustili takav luksuz.

Prvi čovek ove kompanije Toplica Spasojević kaže za "Trojku" da Srbija već ima dosta praznika i da bi trebalo dobro razmisliti o predlogu da i Srpska nova godina postane državni praznik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

- Treba da saberemo sve praznike koje imamo jer je očigledno da je Srbija zemlja sa viškom praznika. Možda bi bilo dobro da se uvede sistem kao u Velikoj Britaniji, gde se svaki praznik koji pada tokom nedelje slavi u ponedeljak. Što je korisno jer onda ljudi mogu da spoje vikend a i sprečava se duže spajanje ne radnih dana što se kod nas često dešava - objašnjava Spasojević.

Neki će na trgove i u kafane, a neki na radna mesta (foto: tpk epo)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U kompaniji "Todor" takođe će raditi normalno za Srpsku novu godinu, a vlasnik Mirko Todorović ne gleda sa odobravanjem na odluku Vlade Srbije.

- Najbolje da Vlada donese odluku da cele godine budu državni praznici pa neka onda oni pune budžet, jer što bismo se mi mučili i razmišljali da li se pokvarila mašina, da li je nešto crklo... neka najbolje unište sve što mi radimo, pa da se onda svi bavimo politikom - ogorčen je Todorović.

Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin smatra da "nije logično" da Srbija bude država sa ovoliko praznika.

- Da li smo prebogati da imamo toliko praznika? Ja mislim da ne. Da li srpska privreda može da istrpi takav broj prazničnih dana? Mislim da ne. Ne znam koliko će firmi raditi, ali oni koji procene da im je tog dana jeftinije da ne rade, oni će poštovati preporuku. Ostali će raditi – kaže Bugarin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Srbija ima šest državnih praznika pa bi Srpska nova godina bila sedmi, ako se ne računa krsna slava koja se slavi pojedinačno. Iako zvuči neverovatno, najviše neradnih dana godišnje imaju Japanci i to ukupno 20, pa onda Argentina sa 19 dana, Tajland, Liban i Malezija sa po 16, Slovačka i Kipar sa 15.

Kada ne radimo:

Nova godina

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božić

Sretenje

1. maj

Vaskrs

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dan primirja u Prvom svetskom ratu

Krsna slava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

FOTO naslovna: Beta‚

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo