SRJ: /

Oporba ogorčena i zabrinuta zbog promjene Ustava

Glavne oporbene stranke u Srbiji osudile su u četvrtak izmjene Ustava SRJ i naglasile da je glavni cilj promjena produžetak vlasti jugoslavenskog predsjednika Slobodana Miloševića.

7.7.2000.
3:32
VOYO logo

Ocjenjuje se također da izvršene ustavne promjene ugrožavaju opstanak zajedničke države Srbije i Crne Gore. Oporbene stranke u brojnim priopćenjima ističu da je danas u Skupštini SRJ izvršeno "pravno i političko nasilje".

Po usvojenim ustavnim amandmanima, predsjednik SRJ bira se na neposrednim izborima, na mandat od četiri godine, koji može biti ponovljen. Predsjednika je do sada birala Savezna skupština, na samo jedan mandat od četiri godine. Predsjedniku SRJ Slobodanu Miloševiću sadašnji mandat ističe sljedeće godine i ustavne promjene mu omogućavaju vladavinu sljedećih osam godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki dužnosnik Socijalističke partije Srbije Nikola Šainović već je na današnjoj konferenciji na novinstvo izjavio da će Slobodan Milošević biti kandidat stranke na predstojećim izborima.

U analizama novonastale situacije, oporbeni čelnici ističu da Milošević zaista ima izgleda za pobjedu na predsjedničkim izborima, iako uživa potporu samo jedne šestine birača. Oporba, međutim, nema ni jednog protukandidata koji bi uživao veću potporu birača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usvojenim ustavnim amandmanima predviđene su izmjene u načinu izbora Savezne vlade. Savezna skupština će ubuduće birati sve članove vlade, a ne kao do sada samo predsjednika, koji je do sada samostalno imenovao ministre. Pravni stručnjaci ističu da se ovim rješenjem izbacuju elementi "kancelarske vlade" i da će mnoge ovlasti premijera prijeći u ruke predsjednika države, iako najnovije ustavne promjene nisu dirale ovlasti saveznih tijela.

Treća ustavna promjena odnosi se na izbor Vijeća republika na neposrednim izborima, umjesto da po 20 članova tog vijeća biraju republičke skupštine. Predlagači ističu da se time osigurava zastupljenost cijele republike u federaciji, a ne samo njezina parlamenta. Kritičari novog rješenja pak ističu da je time poništena ravnopravnost Srbije i Crne Gore, narušena državnost manje federalne jedinice, što daje sve više razloga crnogorskim vlastima za napuštanje zajedničke države.

Srpski pokret obnove je u povodu donošenja ustavnih amandmana ocijenio da je na dramatičan način "srušen Ustav SRJ i počeo proces razbijanja savezne države".

Demokratska stranka je priopćila da promjena Ustava SRJ predstavlja "istodobno ponižavanje države i tjeranje Crne Gore iz Jugoslavije". Ova stranka je osudila "ignoriranje legitimne volje naroda Crne Gore", kao i "opasnu i neodgovornu politiku beogradskog režima".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik koalicije "Vojvodina" Dragan Veselinov je izjavio, na press-konferenciji u Novom Sadu, da se potvrđuje dojam da se u zemlji vlada "pučistički" i da se pojačava političko nasilje, prenosi Beta. On je također rekao da njegova stranka nije zainteresirana za ustavne promjene ukoliko one ne donose Vojvodini status federalne autonomije.

Socijaldemokracija(SD) je ocijenila da je promjena Ustava "najteži udarac Slobodana Miloševića državi na čijem je čelu". "Političko i

Tekst se nastavlja ispod oglasa

svako drugo nasilje beogradskog režima nad Crnom Gorom izmjenom Ustava samo je dobilo pravni okvir", navodi se u priopćenju ove stranke. Ističe se također da je crnogorsko vodstvo dovedeno u "tragičnu dilemu - da se ponizi i podčini nedemokratskom režimu u Beogradu, ili da donese odluku o napuštanju državne zajednice".

U istom tonu su i reagiranja ostalih oporbenih stranaka, a Demokršćanska stranka je priopćila da je SRJ "od danas pretvorena i formalno u autokratsku despotiju". Ova stranka očekuje raspad zajedničke države a strahuje i od "objave građanskog rata vlastitom narodu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo