Vozači često telefoniraju - to potvrđuju i snimke iz videopriloga, a prema rezultatima novog HAK-ova istraživanja, isto ih čini čak 81 posto.
Čak 71 posto vozača vozi umorno, 63 posto jede dok vozi, 36 posto njih šalje SMS poruke, dok čak 21 posto vozi pijano. Mnogi nisu svjesni da i radnjama poput šminkanja u vožnji ugrožavaju svoj i tuđe živote.
"Mnogi to rade. Gledaju ima li policije i provode te mjere samo zbog toga da ne budu kažnjeni, a ne razmišljaju da telefonirajući u vožnji mogu teško ugroziti sigurnosti", kaže nam prometni stručnjak ŽeljkoMarušić.
Kad se nesreća dogodi, pojas doslovno život znači. U to smo se uvjerili i sami u HAK-ovu simulatoru prevrtanja, koji jasno pokazuje koliko je pojas važan.
"U ovakvoj situaciji prevrtanja ja bih vjerojatno završila na stražnjem dijelu automobila, udarila bih glavom vjerojatno prvo u krov pa bih tko zna gdje završila. Ovako mi je samo krv udarila u glavu i mislim da sam sigurna i da mi je život spašen", kaže naša reporterka MateaDamjanović.
Na cesti se prevrtanja događaju pri puno većim brzinama, pa posljedice mogu biti kobne. Nevezanje pojasa, telefoniranje ili slanje SMS-a u vožnji mogu skupo stajati.