Predsjednik Republike IvoJosipović predstavio je danas rezultate kontrole sigurnosno-obavještajnog sustava koja je pokazala da taj sustav u sukobu bivšeg ministra financija SlavkaLinća i premijera ZoranaMilanovića nije bio zloupotrijebljen, no izvješće ne obuhvaća eventualno postupanje policije i DORH-a.
"U izvjećima SOA-e i Ureda Vijeća za nacionalnu sigurnost (VNS) nedvojbeno je utvrđeno da postupanja prema gospodinu Liniću i članovima njegove obitelji od strane SOA-e nije bilo", rekao je Josipović na konferenciji za novinare.
Napominje da analiza koju je predstavio "ne obuhvaća moguće djelovanje DORH-a i policije, sukladno Zakonu o kaznenom postupku ili Zakonu o policiji", jer predsjednik nema ovlasti provoditi i tu kontrolu.
Predsjednik navodi da je Ured VNS-a proveo temeljitu istragu te razgovarao s ravnateljem SOA-e i 20 rukovoditelja, obavio uvide u dokumentaciju i elektronske baze podataka kojima se koristi SOA.
Uvidom je utvrđeno da nije bilo postupanja, kao i da se Linićevo ime spominje u nekim starijim dokumentima iz čijeg je sadržaja utvrđeno da je Linić bio "krajnji korisnik informacija", navodi predsjednik.
Riječ je o informacijama i provjerama koje su provedene u odnosu na pojedine službenike ministarstva financija, sigurnosnoj provjeri samog Linića temeljem zakonskih ovlasti, zbog toga što je bio ministar financija, a jedna informacija odnosi se i na prijetnju koju je Linić dobio putem Facebooka, objašnjava Josipović.
Postoji i set dokumenata u kojima se Linić spominje, ali ne zbog nadzora, već su određene osobe koje su bile pod nadzorom spominjale ili komentirale određene Linićeve postupke, dodaje.
Provedena je i provjera u Operativno-tehničkom centru za nadzor telekomunikacija (OTC) koji tehnički omogućava prisluškivanje i ispise telefonskih komunikacija po kriteriju telefonskog broja i imena.
Utvrđeno je da od strane SOA-e ni od strane onih mjera koje idu preko OTC-a nije bilo postupanja prema Liniću, navodi Josipović.
Osim što ne obuhvaća eventualno djelovanje policije i DORH-a, analiza ne obuhvaća ni eventualne mjere traženja ispisa poziva temeljem Zakona o kaznenom postupku i Zakona o policiji jer ta dva zakona, kazao je Josipović, omogućavaju da se ispisi traže izravno od operatera.
"S obzirom da je riječ o nadzoru policijskih aktivnosti koje ne idu preko OTC-a, koji kontrolira Ured VNS-a, to u ovom izvješću nije obuhvaćeno", objašnjava.
Podsjeća da je već ranije upozoravao kako nije dobro rješenje kojim se omogućava traženje ispisa izravno od operatera te da bi bilo dobro da se ono promijeni "i da se unificira postupanje te vrste na način da svaki nadzor ide preko OTC-a".
Kazao je kako izvješće ne pokriva ni eventulano postupanje PNUSKOK-a prema Liniću.
"O djelovanju PNUSKOK-a treba raščistiti s nadležnim tijelima, pa je i to sasvim sigurno otvoreno i pretpostavljam da će se time baviti i DORH", rekao je Josipović.
Za DORH je i pitanje, kazao je Josipović, hoće li Linić snositi posljedice zbog svojih optužbi na račun premijera Milanovića, odnosno postoji li mogućnost da ga se sankcionira zbog širenja lažnih informacija.
Izvješće se nije bavilo, kazao je Josipović, ni Linićevim optužbama na račun SinišePetrovića, predsjednika Nadzornog odbora Ine - da je pogodovao MOL-u na štetu hrvatskih interesa.
Informacija o nadzoru najvjerojatnije će biti podnesena na skorašnjoj sjednici VNS-a koja je već ranije dogovorena na temu godišnjih izvješća te zapošljavanja u sigurnosnim službama, kazao je Josipović.
U tome što je izvješće SOA-e "procurilo" u javnost i prije njegove današnje konferencije za novinare nije bilo povrede tajnosti, rekao je na upit novinara.
Izvješće nije bilo tajno te je, kaže predsjednik, moguće da su ljudi koji su radili na njemu s nekim razgovarali.
Uskok je jučer izvijestio da je od policije zatražio pokretanje istrage i "poduzeo sve potrebne radnje" kako bi provjerio tvrdnje bivšeg ministra financija Slavka Linića, koji je prošlog tjedna iznio brojne optužbe na račun premijera Zorana Milanovića.
Bivši ministar financija Linić optužio je premijera Milanovića da je koristio "medijske spletke" kako bi ga proglasilo kriminalcem i smijenio. Time je, ustvrdio je Linić, Milanović štitio članove svoje obitelji, prijatelje i parcijalne interese jednog interesnog kruga, zanemarujući pri tom državne interese.
U kasnijim medijskim istupima Linić je izrazio uvjerenost da Milanović koristi sigurnosno-obavještajni sustav kako bi ga uhodio s krajnjim ciljem da ga uhiti.
Predsjednik Josipović nakon tih je optužbi zatražio izvješće SOA-e kao i izvanredni nadzor Ureda VNS-a kako bi se utvrdilo je li premijer Milanović zlouporabio sigurnosno-obavještajne službe za obračun s Linićem.