PORT-AU-PRINCE - U kataklizmičnom potresu koji je pogodio Haiti moglo bi biti i do pola milijuna mrtvih. Crne slutnje je iznio haićanski senator Youri Latortue nakon obilaska glavnog grada, dok ostali dužnosnici zasad samo ističu da je riječ o više od stotinu tisuća poginulih.
Stotine pa čak i tisuće tijela još uvijek leže nabacani na ulicama, prekriveni plahtama ili kartonom, a izbezumljeni Haićani više ni ne obraćaju pozornost na njih u potrazi za članovima svojih obitelji. No, mnogi mrtvi, a možda i još živi su još uvijek zatrpani u ruševinama, no organizirana potraga za preživjelima još nije ni započela niti takve službe postoje na siromašnom Haitiju. Očajni mještani rukama kopaju po razrušenim zgradama tražeći preživjele ili mrtve.
Među poginulima je i katolički nadbiskup koji je poginuo u svome uredu, a među ozlijeđenima su i mnogi djelatnici američkog veleposlanstva koji su već prebačeni u američku bazu na Kubi.
Tisuće ozlijeđenih se u poljske bolnice prebacuju kamionetima, a umjesto nosila se trenutačno koriste vrata na kojima se prenose i prevoze ranjeni. Glavna bolnica je potpuno srušena pa se većina teže ozlijeđenih prebacuje u druge dijelove zemlje, ali i u susjednu Dominikansku Republiku te na Kubu. Liječnici upozoravaju da bi uskoro moglo doći do širenja zaraze, ali i do infekcija dišnih puteva jer su ljudi bili izloženi velikim količinama prašine koju su udisali. Mnogi također nisu ni svjesni svojih ozljeda pa ima i onih koji ulicama hodaju s višestrukim prijelomima tražeći članove obitelji, a mnogi nisu ni svjesni unutarnjih ozljeda.
Dva dana bez hrane i vode
Još uvijek se ne zna je li ikakva konkretna pomoć stigla na haićansko tlo. Zasad nema organizirane podjele hrane, lijekova ili vode iako su brojne zemlje najavile ili već uputile pomoć. Drugu noć nakon potresa stanovnici glavnog grada su proveli bez struje, a nema ni pitke vode.
SAD su među prvima uputile nekoliko tisuća svojih marinaca na ratnim brodovima, hranu i lijekove te građevinske strojeve koji bi trebali pomoći u raščišćavanju. Pomoć u četvrtak šalju i Velika Britanija, Francuska, Njemačka, Šapnjolska, Kanada, Australija te brojni drugi.
Vlasti već imaju problema i s pljačkašima koji već organizirano pljačkaju porušene kuće pa se mnogi boje napustiti svoje porušene domove. Potresom je izravno zahvaćeno oko tri milijuna ljudi, odnosno trećina stanovnika Haitija koji je najsiromašnija zemlja na Zapadu.