SANTIAGO - Broj žrtava razornog potresa u Čileu iz sata u sat sve više raste. Do sada je službeno potvrđeno da su poginule 122 dvije osobe, no očekuje se da će taj broj još narasti. Još uvijek se ne zna koliko je ozlijeđenih, no moglo bi ih biti i nekoliko stotina.
Razorni potres magnitude 8.8 prema Richteru pogodio je u subotu u ranu zoru središte Čilea te pokrenuo plimni val koji prijeti državama na Pacifičkom oceanu.
Tlo se zatreslo u 3.24 sati po lokalnom vremenu, a prema podacima američkog geofizičkog zavoda epicentar je bio uz obalu u regiji Octava, 91 kilometar jugoistočno od drugog po veličini čileanskog grada Concepciona i 317 kilometara jugozapadno od glavnog grada Santiaga.
Snažno podrhtavanje tla koje je trajalo gotovo minutu izazvalo je paniku među stanovnicima Santiaga, Concepciona, gdje se potres najviše osjetio, te Talca i Valparaisa.
Ministar unutarnjih poslova Edmundo Pérez Yoma potvrdio je smrt najmanje 78 osoba, no strahuje se da će broj žrtava biti veći jer je do udara došlo usred noći, kada je većina Čileanaca spavala. Ljudi su prestravljeni istrčali na ulice u pidžamama i dali se u bijeg.
Predsjednica Michelle Bachelet pozvala je stanovništvo pogođenih gradova na mir te sazvala hitan sastanak kriznog stožera.
Potres je uzrokovao i veliku materijalnu štetu - razrušene su brojne zgrade i uništeni automobili, a na nekoliko mjesta u Concepcionu je izbio požar. U području u blizini epicentra nestalo je struje, a i telefonske su veze u prekidu. Zatvorena je i zračna luka u Santiagu. Čileanska televizija objavila je slike srušenih zgrada u gradu Curicoa i oštećenja u povijesnoj jezgri Santiaga.
Najjači potres ikada do sada izmjeren je pogodio upravo Čile 1960. godine kada je život izgubilo 1.655 osoba. Bio je čak magnitude 9.5 po Richteru.
Neposredno prije Čilea, potres magnitude 7.0 prema Richteru pogadio je i Japan. Iznimno snažno podrhtavanje dogodilo se 30 kilometara ispod morskog dna u blizini Okinawe, kojoj je prijetio i tsunami. Ipak, sve je prošlo bez značajnijih posljedica.