OSLOBOĐENE NAKON 30 GODINA /

Slučaj koji je potresao javnost i nametnuo niz pitanja

Image
Foto: Photos/Ilustracija

Nisu objavljena imena triju žena, 69-godišnje Malezijke, 57-godišnje Irkinje i 30-godišnje Britanke koja je zatočena vjerojatno od rođenja. Sve govore engleski jezik, a bile su zatočene u kući muškarca i žene.

22.11.2013.
14:32
Photos/Ilustracija
VOYO logo

Tri žene oslobođene nakon tri desetljeća ropstva živjele su navodno u užasnim uvjetima, prenose u petak mediji pozivajući se na službe koje su pomogle u njihovu spašavanju, no dok se pojedinosti ne iznose u interesu istrage, tisuću se pitanja nameće, a policijski podaci govore da je ropstvo u porastu.

Nisu objavljena imena triju žena, 69-godišnje Malezijke, 57-godišnje Irkinje i 30-godišnje Britanke koja je zatočena vjerojatno od rođenja. Sve govore engleski jezik, a bile su zatočene u kući muškarca i žene, dvoje 67-godišnjaka koji nisu britanski državljani i privedeni su pod sumnjom za prisiljavanje na rad i ropstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga Freedom Charity, specijalizirana za pomaganje žrtvama ropstva, prisilnih brakova i zločina iz časti, pomogla je osloboditi žrtve, no upravo su one učinile prvi korak kada su telefonski nazvale udrugu.

"Trebala im je golema količina hrabrosti da podignu slušalicu i nazovu", kaže AneetaPrem, utemeljiteljica udruge, jer one su "bile izložene mentalnom i tjelesnom nasilju i ropstvu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nema naznaka da su žene bile seksualno iskorištavane, kaže policija.

"Duboko su traumatizirane jer nisu imale doticaja s vanjskim svijetom, a trideset godina života potpuno im je oduzeto i to je užasno", kazao je inspektor KevinHyland za BBC.

Vijest objavljena u četvrtak potresla je javnost i nametnula bezbroj pitanja: što je te žene dovelo u London, kako je moguće da je zatočeništvo toliko trajalo, jesu li ranije pokušale bijeg, jesu li ih susjedi ikada vidjeli?

Kuća u kojoj su živjele u prometnoj je ulici i to je paradoks našeg vremena, kaže Prem i objašnjava "u poslovnoj prijestolnici često svoje susjede ne poznajemo. Gledamo u ljude koji su su protiv svoje volje zatočeni u običnoj stambenoj četvrti u središnjem Londonu".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No u interesu istrage javnost će pričekati na odgovore, a mediji zasad prenose slijed događaja.

Čini se da je poticaj za telefonski poziv bio dokumentarni film BBC-a o prisilnim brakovima koji je vidjela jedna od njih ili sve tri žene. Jedna od njih nazvala je udrugu 18. listopada, uspjela je osigurati pristup telefonu i vodila je tjedan dana niz razgovora s udrugom dok nije stekla povjerenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Udruga je pozvala policiju, a sam proces oslobađanja izveden je dok stanari, 67-godišnji muškarac i žena nisu bili u kući.

Sve tri žene izašle su iz kuće bez ičega svog, one nemaju ništa, navodi udruga koja ih sada drži na sigurnome i pomaže im.

"Trenutak oslobađanja bio je vrlo emotivan. Primili smo poruku da su izašle na prednja vrata, čitav centar za pozive slavio je i plakao, svi su bili dirnuti jer znali su da smo pomogli spasiti tri žene koje su živjele u takvim užasnim uvjetima", kaže Prem.

Policija se u radu susretala s brojnim slučajevima prisilnog rada i ropstva do čak deset godina, no "nikada nismo vidjeli nešto takvih razmjera", kaže Hyland.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok policija polako slaže kockice mozaika kako bi rekonstruirala slučaj, ministar unutarnjih poslova JamesBrkoenshire progovorio je za BBC o modernom ropstvu.

"Ropstvo je jedna od onih pojava za koje ljudi misle da pripada povijesnim knjigama, no tužna je stvarnost da ono još postoji. Svake godine povećava se broj prijavljenih slučajeva i očekujem da će broj rasti", rekao je Brokenshire.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najavio je da će proslijediti parlamentu zakon o ropstvu koji predlaže maksimalnu kaznu zatvora za robovlasnike te osnutak povjerenstva koje će se baviti upravo tim problemom.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo