UTRKA S VREMENOM /

Sloveniji gori pod petama

Image

Slovenija se trudi ponaći način kako da udovolji zahtjevima domaćih nacionalista, a istovremeno da potpiše Zakon o pristupu Hrvatske u NATO.

17.2.2009.
13:00
VOYO logo

LJUBLJANA - Slovenski parlament već će u srijedu održati izvanrednu sjednicu na kojoj će odlučivati o inicijativi Slovenske nacionalne stranke za raspisivanjem referenduma o ulasku Hrvatske u NATO Savez. Već sada se može reći kako će ta inicijativa Zmage Jelinčića doživjeti fijasko jer je velika većina zastupnika već izarzila podršku protokolu o pristupu Hrvatske u NATO.

Ono što više zabrinjava političku elitu susjedne Slovenije i zbog čega je izvanredna sjednica sazvana dan ranije od planiranog jeste aktivnost Zavoda 25. junij, koji je u Parlamant već predao 5.300 potpisa onih koji žele da se raspiše referendum.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament, prema tamošnjem zakonu, mora inicijatorima dati rok od 35 dana da prikupe potrebnih 40.000 potpisa za raspisivanje referenduma. 

Ako Marijan Podobnik i ostali "hrvatski kočničari" nastave sa svojim aktivnostima, rok za skupljanje potpisa počet će teći već u četvrtak, a završit će 25. ožujka. I tu premijer Pahor i vladajuća koalicija vidi svoju priliku. Naime, uz pretpostavku da neće biti prikupljeno 40.000 potpisa i uzimajući u obzir sedmodnevni rok za žalbe, Zakon bi ipak bio potpisan 2. travnja, dakle samo dan prije proljetnog summita NATO-a na kojem bi Hrvatska trebala biti primljena u članstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenija je, dakle, sada u utrci s vremenom. Vladajuća struktura je svjesna da bi opstrukcija ulaska Hrvatske u NATO nanijela veliku štetu međunarodnom ugledu Slovenije. No oni čije su usluge rado koristili da bi bildali svoj ego, sada su se "otrgnuli kontroli" i ne mareći za međunarodni kontekst, pokušavaju Hrvatskoj iskopati jamu.

Događanja u Sloveniji sa zabrinutošću gledaju i u NATO-u.

"Ne mogu zanijekati zabrinutost u vezi s onim što se sada događa u Sloveniji, ali nadam se da će se tamošnji političari dogovoriti, kako bi odluka preuzeta u Bukureštu mogla biti ispunjena na vrijeme", rekao je glasnogovornik NATO-a  James Appathurai.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo