ljevica u parlamentu /

Slovenci prekidaju sa starom politikom podjela: Daju priliku mladima!

Image
Foto: AP

Kao i na izborima prije tri godine, birači umorni od korumpirane i sebi okrenute politike i ovaj su put dali glas 'novim licima' i novim strankama pa je skoro polovica mandata u novom parlamentu pripala grupacijama koje su se stranački formirale tek prije koji mjesec.

14.7.2014.
12:12
AP
VOYO logo

Na jučerašnjim prijevremenim parlamentarnim izborima slovenski birači ponovo su kao i na izborima prije tri godine poručili da žele prekid sa starom politikom podjela, ocjena je vodećih slovenskih komentatora u ponedjeljak.

Odmjereni i uglađeni profesor prava Miro Cerar, novo lice u visokoj politici, dobio je sa svojom strankom u novom parlamentu takvu većinu koja se može usporediti samo s onom koju je prije 14 godina dobio Janez Drnovšek, čime je 'kažnjena politika izazivanja konflikta i raskola', navodi ljubljansko Delo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vodeći slovenski list podsjeća da je Cerar dobio dvostruko više glasova od Slovenske demokratske stranke (SDS) Janeza Janše koji se zbog korupcije nalazi u zatvoru, a važi kao simbol podjela u biračkom tijelu i izazivač stalnih sukoba svojih pristaša, konzervativnih birača, s ljevicom koju označava pridužetkom 'komunističkog režima'.

"Većina slovenskih birača svoja je očekivanja projicirala u Cerara koji u mnogo čemu podsjeća na Drnovšeka i njegovu sposobnost premošćivanja blokovske podjele na ljevicu i desnicu. Ta većina vjeruje u Cerara koji najavljuje prekid s podjelama te izlazak iz krize i želi stvoriti uspješnu i normalnu Sloveniju", piše list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao i na izborima prije tri godine, birači umorni od korumpirane i sebi okrenute politike i ovaj su put dali glas 'novim licima' i novim strankama pa je skoro polovica mandata u novom parlamentu pripala grupacijama koje su se stranački formirale tek prije koji mjesec.

Politički analtičar Miha Kovač tvrdi da mala izlaznost na izbore, a kod kuće je ostala skoro polovica birača, govori o početku 'krize demokracije' te da nije samo ljetni termin izbora doveo do toga da je na izbore izašlo samo 51 posto birača, što je najslabiji rezultat ikad zabilježen u zadnjih više od 20 godina.

Ljevica u parlamentu

Da će se na trećem mjestu po izbornom rezultatu, iza Cerara i Janše, naći Demokratska stranka umirovljenika (DESUS) i nije neko iznenađenje jer su to najavljivale predizborne prognoze, no veliko je iznenađenje što iz parlamenta nakon više od dvadeset godina ispada Slovenska pučka stranka (SLS), te što u njega svoje predstavnike dobiva Udružena ljevica (ZL) koju je u kampanji podržao i vođa grčke SyrizeAleksis Tsipras.

Stranka u kojoj je dosta mladih protivi se prodaji državnog vlasništva, a dominantne stranke proglašava slugama međunarodnog kapitala. Kao svoj ideal navode demokratski socijalizam najavljujući borbu protiv etabliranih stranaka i neoliberalnih tendencija u gospodarstvu i društvu općenito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Facebook

Tko je Miro Cerar?

Precizan, organiziran, discipliniran - tako pobjednika slovenskih nedjeljnih parlamentarnih izbora Miru Cerara mlađeg opisuje njegova životna partnerica.

"Mislim da ima sve kvalitete koje odlikuju političara, ali i državnika - Miro je precizan, dosljedan, organiziran i discipliniran, ali i velik asket", rekla je u razgovoru za portal slovenskog Telekoma njegova stalna pratilja Vesna Arnšek, vlasnica turističke agencije u Krškom, s kojom budući slovenski premijer živi nakon što se rastao od prijašnje supruge Danice s kojom ima dvoje odrasle djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cerar je rođen 1963. godine u Ljubljani u uglednoj obitelji nekadašnjeg gimnastičkog šampiona, odvjetnika Mire Cerara i sada pokojne Zdenke Cerar, koja je među ostalim bila državna odvjetnica i ministrica pravosuđa.

Iako je novo lice u visokoj politici, Cerar nije nepoznata osoba u slovenskom javnom životu. Stručnjak za ustavno pravo, profesor je na Pravnom fakultetu u Ljubljani i niz godina pravni savjetnik poznatih odvjetničkih kuća i tvrtki. Među ostalim, bio je i šef parlamentarne pravne službe. U vrijeme pred slovensko osamostaljenje tajnik je skupine koja je pripremala novi ustav. Cerar već niz godina piše medijske kolumne u kojima zagovara potrebu moralne rehabilitacije slovenske politike.

Vrlo brzo uči

Iako je naizgled ukočena profesorskog izgleda, prijatelji za njega kažu da se zna opustiti pa i zasvirati gitaru koju je kao gimnazijalac svirao u grupi Alan Ford, a primjedbe da je politički neiskusan neutraliziraju tvrdnjom da Cerar 'vrlo brzo uči'.

Najviše je usporedbi sada između njega i nekadašnjeg dugogodišnjeg premijera Janeza Drnovšeka, u čije je vrijeme Slovenija bila prosperitetna zemlja i 'uzor' ostalim tranzicijskim državama i regiji, prije nego što ju je pogodila gospodarska, a onda i politička kriza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Budući da se za vrijeme predizborne kampanje Cerar zalagao za reviziju dogovora sadašnje vlade s Bruxellesom o načinu sanacije javnih financija te za zaustavljanje privatizacije državnih tvrtki, na kojoj inzistira EU, sada mu financijski analitičari preporučuju da prilikom budućih razgovora za formiranje nove vlade ne pristane na stvaranje 'lijeve koalicije' nego u vladu uključi i konzervativnu komponentu.

Kako navodi poslovni list Finance, najbolje bi bilo da se Cerar, koji će u novom parlamentu imati komotnu relativnu većinu, poveže sa Socijalnim demokratima (SD), Savezništvom Alenke Bratušek (SAB), ali i s demokršćanskom Novom Slovenijom (NSI) jer tako iz zemlje ne bi otjerao strane investitore niti razočarao očekivanja Bruxellesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo