Dvorište mu je još uvijek pod vodom od posljednje, a sutra već stiže – nova kiša. Milan iz poplavljenog Bokšić Luga sa zebnjom prati prognozu.
"Nekih 60-ak litara nam predviđaju, e sad, to je mjera, može biti više, manje, ja bih volio da ne bude ništa", rekao je Milan Varga iz Bokišć Luga.
Najgore je u poljima. Ječam i pšenica oboljeli su od vlage, a u blatu je stradao i tek iznikli kukuruz.
U Valpovštini na oranicama krekeću žabe.
Tamo gdje se voda povukla – zemlja je zapečena i tvrda zbog visokih temperatura.
Najavljena kiša i nagli pad temperature, sve će dodatno pogoršati.
"Evo vidite koliko je to čvrsto i tvrdo, problem je sad što će biti hladno, dakle, neće temperature pogodovati daljnem rastu i razvoju i biljkice koje možda imaju energije, jednostano neće imati topline da se probiju kroz „keramiku“ i na žalost, površine će biti nužno presijati", rekao je Bojan Stipešević, profesor na Poljoprivrednom fakultetu u Osijeku.
No, za novu sjetvu, baš kao i tretiranje oboljelih kultura, ratarima treba suho vrijeme. Ono što im prijeti - nove su poplave.
"Tjedan pred nama će u cijeloj zemlji biti vrlo kišovit i vjetrovit. U Slavoniji će najviše kiše biti u utorak, srijedu, te osobito u četvrtak kada je moguće i više od 50 litara po četvornom metru. Veća vjerojatnost za tuču postoji u zapadnoj Hrvatskoj, ali ne treba isključiti mogućnost njene pojave i u Slavoniji", kazao je Nikola Vikić Topić, meteorolog RTL-a.
"Ozimene koje su preživjele sve ove šokove doživjet će još jedan šok – dakle, pšenici i ječmu neće pogodovati niske temperature, bolestima koje u njima vladaju momentalno – hoće", dodao je Stipešević.
Proizvođače čekaju dodatni troškovi, manji prinosi i gubici.
Godinu koja je počela obećavajuće, kiše bi mogle pretvoriti u – katastrofu.