ŠIBENIK - Više od godinu dana nakon kornatske tragedije, šibensko je Županijsko državno odvjetništvo u utorak zbog ugrožavanja opće sigurnosti i imovine podignulo optužnicu protiv tadašnjeg županijskog vatrogasnog zapovjednika Dražena Slavice.
Tereti ga se da je, kada je kobnog dana naredio ukrcavanje 23 gasitelja u helikopter, prekršio odredbe Zakona o zaštiti na radu, Zakona o vatrogastvu, Zakona o radu, Zakona o civilnoj službi i nekoliko pravilnika jer je znao da su samo trojica od njih osposobljena za odlazak na protupožarni desant, dok ostali nisu prošli obuku, nisu dovoljno osposobljeni, a neki od njih su i maloljetni ili služe civilni vojni rok.
Optužnica ga tereti i da nije postupio prema Planu intervencija kod velikih požara otvorenog prostora na teritoriju RH, jer na Kornate nije poslao dodatne vatrogasne snage, premda su to od njega tražili zapovjednik požarišta Dino Klarić, gasitelji Josip Klarić i Nenad Alviž, pilot kanadera Stjepan Lešković (kojega je Slavica čak preusmjerio na drugo požarište) i nadzornik Nacionalnog parka, a o velikoj vatrenoj stihiji javljali su i građani. U DORH-u kažu da je Slavica uz sve to bio svjestan da svojim nepostupanjem dovodi u opasnost živote gasitelja.
Kada su Mirko Juričev Mikulin i Nenad Alviž javili kako je gasitelje vatra opkolila, Slavica nije učinio ništa - niti je obavijestio Centar 112, niti je poduzeo bilo što da opkoljenima pomogne. U optužnici se izričito tvrdi da je sve dojave ignorirao znajući da živote oštećenih dovodi u opasnost.
Vatra je u međuvremenu prešla preko opkoljenih gasitelja, o čemu su Slavicu obavijestili Josip Klarić i Krešimir Grgas, no on i dalje nije zvao Centar 112. Stupio je u kontakt sa zamjenikom glavnog vatrogasnog zapovjednika RH Tomislavom Vukom kojemu je rekao da su gasitelji u okruženju, ali ne da su i ozlijeđeni, te je zatražio da jedan helikopter ode u izvid stanja, ali ne i u spasilačku misiju.
Dakle, uz taj "izvidni" helikopter, na Kornatu je bio i onaj koji je prebacio gasitelje na otok, ali ni u jednoj letjelici nije bilo opreme za spašavanje. Tek je na obavijest posade "izvidnog" helikoptera angažirana i treća letjelica, kojom su iz Splita poletjeli pripadnici Hrvatske gorske službe spašavanja.
Posljedica svega je poznata - 12 ljudi je poginulo.
OBITELJI POGINULIH ZADOVOLJNE
Odvjetnik devet obitelji poginulih vatrogasaca Maro Mihočević izjavio je da su obitelji zadovoljne podizanjem optužnice protiv bivšega Slavice.
Nakon istrage, spis u slučaju Slavica Državnom je odvjetništvu dostavljen potkraj listopada ove godine, a Mihočević kaže kako su obitelji zadovoljne što je u roku od nešto više od mjesec dana optužnica i podignuta.
"Riječ je o vrlo opsežnu i složenu spisu koji je ŽDO morao proučiti. Saslušano je više od stotinu svjedoka, obavljeno više vještačenja te izvedeni brojni dokazi, unatoč tomu što tijekom istrage neki dokazni prijedlozi obitelji nisu prihvaćeni", rekao je Mihočević. Dodao je kako optuženikova obrana ima pravo uložiti prigovor na optužnicu, a ovisno o tomu hoće li ona biti prihvaćena ili ne, ovisit će i to kad će biti zakazano prvo ročište.
OTKAZ ZBOG OPTUŽNICE?
Dražen Slavica se nakon 14 mjeseci provedenih na bolovanju početkom studenog vratio na posao u Javnu vatrogasnu postrojbu u Šibeniku, a njezin zapovjednik Volimir Milošević nakon podizanja optužnice kazao je kako će ovih dana s pravnom službom razmotriti hoće li Slavica ostati na poslu ili će dobiti otkaz.
"SLAVICA JE OPASAN ZA OKOLINU"
Roditelje poginulih vatrogasaca u utorak je primio ministar unutarnjih poslova Tomislav Karamarko sa suradnicima. Sastanak je trajao više od dva sata tijekom kojih su roditelji izrazili svoje ogorčenje Slavičinim vraćanjem na radno mjesto.
"On (Slavica op.a.) je opasan za okolinu. Još ima smrtnih slučajeva u akcijama kojima je on upravljao, a to ću reći drugi put", kazao je otac poginulog vatrogasca Marka Stančića. U videoprilogu pogledajte izjave ogorčenog roditelja i predstavnika policije.