Skup dragovoljaca u Vukovaru

Dragovoljci, između ostalog, traže opću amnestiju za sve hrvatske branitelje te da vlast i mediji prestanu proglašavati domoljublje ekstremizmom

31.5.2000.
2:24
VOYO logo

Oko 2.000 članova dobrovoljačkih i stradalničkih udruga iz cijele Hrvatske sudjelovalo je danas u Vukovaru na nacionalnom skupu potpore zaštiti domovinskog rata i svih njegovih vrijednosti, koji je priredio Savez udruga Hrvatskih obrambenih snaga (HOS). Deklaracijom su, uz ostalo, zatražili opću amnestija za sve hrvatske branitelje i ukidanje zakona za koje drže da su suprotni rezultatima domovinskog rata. Uz provedbu Zakona o pravima hrvatskih branitelja i kažnjavanje počinitelja genocida nad Hrvatima, očekuju i da vlast u odnosima s Haaškim sudom štiti nacionalne interese te da njezini predstavnici kao i mediji prestanu proglašavati izraze domoljublja ekstremizmom.

Pozdravljajući dragovoljce okupljene ispred vukovarskog hotela "Dunav" predsjednik Saveza udruga HOS-a Velimir Kvesić istaknuo je kako, organizirajući skup upravo na Dan državnosti, hrvatski dragovoljci žele još jednom upozoriti "na pojavu kriminalizacije i sotonizacije domovinskog rata". Po njegovim riječima "nizom kriminalnih zakona vlast u Hrvatskoj pobjedu u domovinskom ratu pretvara u poraz, a to hrvatski dragovoljci i branitelji neće dopustiti".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dopredsjednik HVIDRA-e Željko Sabol ustvrdio je kako se "u posljednjih nekoliko mjeseci u politici i medijima sotonizira domovinski rat, a pojedini njegovi dijelovi nazivaju promašajima".
Predsjednica Udruge političkih zatvorenika Hrvatske Kaja Pereković rekla je da vukovarski skup potpore zaštiti domovinskog rata "nije skup opasnih namjera nego skup hrvatske duše i volje".
Podsjetivši na doprinos pokojnog predsjednika dr. Franje Tuđmana stvaranju hrvatske neovisnosti, rekla je kako "njegov put nije bio loš kakvim se danas pokušava prikazati".

"Ako Mesiću nije jasno da pljuvanjem po Tuđmanu pljuje po hrvatskim braniteljima, prognanicima i narodu, onda neka ne očekuje naše poštovanje", poručio je s govornice dragovoljac Marinko Antunović, koji predstavlja inicijativu za ujedinjenje udruga iz domovinskog rata. Hrvatskoj nije potreban sadašnji, i više nego velik, broj udruga već samo jedna udruga koju politika neće zanimati, rekao je Antunović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Okupljenima se obratio i Ante Jurendić iz udruge ratnih pripadnika antiterorističke jedinice u Lučkom "Uzdanica 90", koji je ustvrdio kako je skup dragovoljaca u Vukovaru "upozorenje vlasti da postoji raskorak između nje i stradalničkog dijela hrvatskog naroda".

Također su govorili i predsjednik osječko-baranjskog UHDDR-a Nenad Merčep, koji je upozorio da se "ne mogu izjednačiti žrtva i agresor", te predsjednik Udruge HOS-a BiH Mile Krstić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji se dragovoljcima obratio načelnik ratnog stožera HOS-a 1991./92. i predsjednik HSP-a Anto Đapić, koji je rekao da "svi oni koji u Hrvatskoj žele stvoriti klimu kako se dogodio građanski rat rade protiv žrtava s Ovčare i drugih stratišta Hrvata iz domovinskog rata". "Želimo skrenuti pozornost, upozoriti i tražiti samo ono za što su naši mladići u Borovu Selu dali živote", kazao je dodavši kako hrvatska država u Vukovaru mora osnovati memorijalni centar u kojem će se ispitivati ratni zločini i progoniti njihovi počinitelji.

Na kraju prosvjednog skupa pročitana je i Deklaracija o zaštiti vrijednosti domovinskog rata. U njoj se od "hrvatske državne vlasti i medija traži trenutačni prestanak proglašavanja svakog izraza domoljublja ekstremizmom", te "dosljedna i učinkovita provedba Zakona o pravima hrvatskih branitelja". Također se upozorava da dragovoljci "ne prihvaćaju izjednačavanje hrvatskih branitelja s borcima tzv. NOR-a, a kamo li s četnicima i vojnicima JNA u ime navodne izgradnje civilnog društva". Od hrvatske državne vlasti se očekuje da se u odnosima s Haaškim sudom ponaša poput vlasti suverene države u zaštiti nacionalnih interesa. "Ogorčeni smo stavom hrvatske vlasti koja prihvaćajući svaki zahtjev i želju Haaškog suda surađuje u kriminalizaciji domovinskog rata", stoji u Deklaraciji Saveza udruga HOS-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deklaracija sadrži i zahtjev za općom amnestijom za sve hrvatske branitelje, te zahtjev za ukidanjem Zakona o oprostu, Zakona o konvalidaciji, Zakona o obnovi i Zakona o područjima od posebne državne skrbi jer su, kako se navodi, "štetni za hrvatsku državu, nisu izraz slobodne volje hrvatskog naroda, a i u suprotnosti su s ostvarenim rezultatima Domovinskog rata".

Očekuje se i zahtijeva kažnjavanje "svih srpskih zločinaca koji su provodili genocid nad Hrvatima" te javno poručuje kako dragovoljci HOS-a ne pristaju na oprost, zaborav i pomirbu sa zločincima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Deklaraciji se također upozorava Vladu i medije "na nedopustivost, omalovažavanje i manipuliranja hrvatskim braniteljima, što se čini proglašavanjem njihovih prosvjeda borbom za proračun udruga".

Nakon prihvaćanja Deklaracije o zaštiti vrijednosti Domovinskog rata i upućene poruke predsjedniku Republike Stjepanu Mesiću, predsjedniku Vlade Ivici Račanu i predsjedniku Hrvatskoga državnog sabora Zlatku Tomčiću kako "hrvatski dragovoljci i branitelji nikada neće odustati od borbe za vlastito dostojanstvo i očuvanje nacionalnih vrijednosti domovinskog rata", sudionici prosvjednog skupa u Vukovaru mirno su se razišli.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo