SISAK - Globalna ekonomska kriza polako se, ali sigurno, slijeva i prema Hrvatskoj, a jedna od njezinih prvih žrtava je sisačka čeličana, koja je ostala bez dvije trećine tržišta zbog čega je posao izgubilo 50, a uskoro bi moglo još 150 radnika.
Također, zaustavljena je proizvodnja u pogonu šavnih cijevi, a ako se nešto brzo ne promijeni, ista sudbina čeka i pogon hladne prerade, koji je najviše narudžbi primao od posrnule svjetske automobilske industrije. Premda pogon bešavnih cijevi trenutno ima dovoljno narudžbi i posla, tržišna cijena bešavnih proizvoda u stalnom je padu, što tvrtki stvara gubitke.
Čelništvo kompanije CMC Sisak stoga je od lokalne zajednice i Vlade zatražilo pomoć u izvlačenju iz problema, i to kroz subvencioniranje otpremnina radnika koji su višak ili pak preuzimanje troška njihovih plaća u razdoblju od pola godine.
Šef Uprave CMC-a Paško Vela traži pomoć kao što se pomaže bilo kojoj drugoj kompaniji koja je u probleme ušla zbog svjetske ekonomske krize i ističe da će se time održati metalurška proizvodnja u Sisku i spasiti 1.200 radnih mjesta.
Trenutno najgorljivije pitanje je građevinska dozvola za 55 milijuna dolara vrijednu rekonstrukciju i proširenje pogona Čeličana, koja je negdje zapela, a svaki mjesec čekanja, kaže Vela, donosi 20 milijuna eura izvoznih prihoda manje. Vela ističe da je riječ o jednoj od najvećih planiranih investicija u 2009. godini koja bi ušesterostručila CMC-ov izvoz.
Sisački gradonačelnik Dinko Pintarić kaže da je Grad Sisak osnovao Gospodarsko vijeće koje će pratiti stanje u sisačkom gospodarstvu, reagirati i intervenirati u slučaju kritičnih situacija. Grad će osnovati i krizni stožer koji će upravljati gospodarskom krizom kako bi se održalo postojeće sisačko gospodarstvo i sačuvala sadašnja radna mjesta.