Opće bolnice u Sisku i Bjelovaru, u kojima se provodi postupak sanacije, primjer su kako se u kratko vrijeme može povećati opseg medicinskih usluga, unaprijediti zdravstvena zaštita stanovnika, smanjiti liste čekanja i istodobno eliminirati gubitke u poslovanju, izjavio je u srijedu ministar zdravlja Siniša Varga.
Sanacijski upravitelji iskoristili su šansu da unaprijede poslovanje, pa će se u tim bolnicama ostvariti novi infrastrukturni projekti, uz novu kirurgiju u Bjelovaru i novi hitni prijam u Sisku, rekao je Varga novinarima nakon sastanka sa stečajnim upraviteljima sisačke bolnice Miroslavom Dubovečakom i bjelovarske bolnice Zoranom Selešom.
"Za pozitivne trendove u zadnjih pet mjeseci najzaslužniji su zdravstveni radnici, koji su prihvaćanjem Programa plus osjetno smanjili liste čekanja", ustvrdio je Dubovečak.
Dodao je kako su u sisačkoj bolnici proširili usluge i uveli nove pretrage, čime je bolnički limit povećan za dva milijuna kuna. Istodobno je broj zaposlenih smanjen za pedesetak djelatnika, čime je nepovoljni omjer zdravstvenog i nezdravstvenog osoblja osjetno poboljšan.
"Zahvaljujući boljoj organizaciji u siječnju i veljači smo poslovali bez gubitaka, a ranije smo svakog mjeseca ostvarivali 3,2 milijuna kuna gubitka", kaže Dubovečak.
Financijski je stabilizirana i bjelovarska Opća bolnica, koja skrbi o 160.000 pacijenata. Oživljen je rad nekih zapuštenih odjela, čime je bolnički limit u siječnju i veljači povećan za 13,4 posto, istaknuo je Seleš.
Nastavi li se takav trend u idućem razdoblju, procjenjuje Seleš, bolnica će se za dvije godine osloboditi svih dugova.
Novinari su pitali Vargu može li se u vrijeme informatizacije zdravstva nešto učiniti za studente koji studiraju izvan mjesta boravka, kako bi ostvarili bolju zdravstvenu zaštitu.
Po dosadašnjoj praksi, studenti se kod svake promjene boravišta moraju odjavljivati pa potom prijavljivati kod liječnika opće prakse i prenositi zdravstvene kartone, jer inače sami plaćaju sve preglede i pretrage.
"Nažalost, sustav glavarine ne omogućuje česte promjene liječnika, a studenti, kao i ostali pacijenti, mogu svakih šest mjeseci promijeniti liječnika. Na sreću, radi se o zdravijoj populaciji, pa za tim nema velike potrebe", rekao je Varga.
Preporučio je studentima da za boravka u mjestu gdje im je odabrani liječnik svake godine obave sistematske preglede, kako bi preduhitrili moguće neočekivane zdravstvene teškoće.