Bivši premijer Ivo Sanader u četvrtak se na Županijskom sudu napokon suočio s optužnicom za ratno profiterstvo. Podsjetimo, prošlog petka ročište je prekinuto zbog Sanaderovih zdravstvenih problema zbog čega je vikend proveo u bolnici.
Tereti ga se da je 1994. godine kao zamjenik ministra vanjskih poslova primio 3,6 milijuna kuna provizije od zajma Hypo banke.
Sanaderovi odvjetnici su pri dolasku na sud izjavili da se Sanader i dalje ne osjeća dobro no da se suđenje više ne može odgađati.
Sudu se prvo obratio bivši premijer koji je odgovarao na pitanja predsjednika sudskog vijeća, Ivana Turudića. Rekao je da ima udjele u trgovačkim društvima, ušteđevinu te stari auto iz 1967., Renault 8. Svoju zbirku umjetnina procjenjuje na milijun i pol kuna. U Austriji je vlasnik jedne konzalting kompanije. U Hrvatskoj je s 47.5% udjela suvlasnik Alia savjetovanja. Rekao je da je prije pritvaranja primao plaću od oko 16 tisuća kuna.
Sanader je htio razjasniti zašto je pukovnik Hrvatske vojske jer se neki tome ismijavaju, ali suca to nije zanimalo. Ipak, rekao je da je vojsku služio u JNA u Puli te je bio desetar. Rekao je da nije bio u hrvatskoj vojsci jer je bio član ratne vlade. Kaže da je čin pukovnika zaslužio svojim tadašnjim angažmanom.
Tužiteljica Tamara Laptoš nakon toga je iznijela optužbu. Tužiteljstvo planira dokazati kazneno djelo ratnog profiterstva. Tvrde da je bivši premijer prilikom dogovaranja kredita s Hypo bankom tražio proviziju od 8 posto što je bivši čelnik te banke, Wolfgang Kulterer, iznio pred Upravu kojoj je to bilo previše. Onda je dogovoren niži kredit, a Sanader je Kultereru obećao povlašteni položaj na hrvatskom tržištu.
U ime obrane govorio je Čedo Prodanović. Odbacuju optužbe za
ratno profiterstvo. Prodanović kaže da još uvijek nisu čuli zašto
se Sanadera tereti za to kazneno djelo. Godine 1994. ratno
profiterstvo kao kazneno djelo nije postojalo u hrvatskom
zakonu.
U samim krugovima Hypo banke su znali da osoba koja se
predstavljala kao Eugen Laxa dobiva proviziju od banke. To je
mogla biti samo osoba koja odlučuje, koja ima ingerencije da
donosi odluke. To tada nije mogao biti Ivo Sanader, tvrdi obrana
te zaključuju da se optužnica temelji samo na pretpostavkama što
nije dovoljno za dokazivanje odgovornosti Sanadera.
Tada je riječ ponovo preuzeo Sanader. "Nikad nisam primio nikakvu proviziju. S gnušanjem odbacujem ove optužbe Tužiteljstva", rekao je te dodao "Nisam ni ratni profiter ni ratni heroj. U ova dva desetljeća nisam ni spomenuo da sam dobio čin pukovnika 1993. godine".
Tvrdi da su ga u Austriji gdje je osnovan poseban odjel samo za slučaj Hypo banke pozvali samo u svojstvu svjedoka, a nitko ga za ništa ne tereti. "Niti jedan dužnosnik Hypo banke me ne spominje kao osobu koja je primala proviziju, nego svi spominju Laxu. Riječ je o konstrukciji USKOK-a koja nema veze sa životom", rekao je.
Sanader je nadopunio svoju obranu i rekao da je financijska ponuda od 31.kolovoza 1994. godine glasila na Matu Granića, a on je u pregovore uključen tek kasnije.
"Zaključno, zamjenik ministra vanjskih poslova nema nikakve ovlasti ikome obećati povlašteni položaj. To je jedna konstrukcija koja mi se pokušava prišiti nakon dva desetljeća služenja Hrvatskoj".
Ivan Turudić tada je najavio pauzu koja je trajala do 11:45 sati. Suđenje se nastavilo bez kamera i to jednosatnim čitanjem spisa i dokumentacije uvrštenih u materijalne dokaze Tužiteljstva. Tamara Laptoš je rekla da je na popisu dokaznih materijala 250 spisa na više od tisuću stranica.
Nakon toga Sanader je tražio kratku pauzu od 10 minuta za konzultacije prije odluke suda. Njegovi odvjetnici zatražili su da se u svojstvu tumača ispita profesorica za germanistiku s Filozofskog fakulteta, profesorica Vesna Ivančić, kako bi se rastumačilo je li Eugen Laxa stvarni ili fiktivni primatelj provizije i da se objašnjenje iz optužnice ne bi tumačilo na različite i nedorečene načine.
Ročište je završeno u 13:05, a nastavlja se u petak u 09:30 sati.
Podsjećamo, osim slučaja Hypo u kojem je optužen za zlouporabu položaja i ovlasti i ratno profiterstvo još ga čeka pet procesa. U slučaju INA podnesena je optužnica, ali nije potvrđena. Istraga traje i u aferi FIMI Media, HEP, Dioki i kupnji stranačkog BMW-a.