Unatoč percepciji javnosti da je znanstvena zajednica podijeljena oko odgovornosti čovjeka za globalno zatopljavanje, čak 97 posto znanstvenika vjeruje da je za porast temperature kriva ljudska aktivnosti, pokazalo je međunarodno istraživanje.
Takva percepcija javnosti otežava prikupljanje potpore za politiku ograničavanja klimatskih promjena, ističu stručnjaci.
Izvješće je otkrilo da je prevladavajuće mišljenje među znanstvenicima da je ljudska aktivnost predvođena korištenjem fosilnih goriva glavni uzrok porasta temperature posljednjih desetljeća.
"Postoji snažno znanstveno suglasje oko uzroka klimatskih promjena unatoč suprotnoj percepciji javnosti", kaže John Cook sa sveučilišta Queensland u Australiji koji je vodio istraživanje čiji su rezultati objavljeni u časopisu Enviromental Research Letters.
"Kad ljudi shvate da postoji suglasje znanstvenika o globalnom zatopljavanju, imaju veće izglede podupirati predložene mjere".
Globalna temperatura na površini Zemlje porasla je 0,8 stupnjeva Celzija od industrijske revolucije.
Stručnjaci u Australiji, SAD-u, Britaniji i Kanadi proučili su 4000 znanstvenih radova o klimatskim promjenama i utvrdili da se u 97 posto slučajeva krivcem proglašava aktivnost čovjeka.