ZAGREB - Nakon što je slovenski parlament usvojio izjavu u kojoj stoji da su naselja na lijevoj obali rijeke Mure te na lijevoj obali rijeke Dragonje prije 25. lipnja 1991. godine bila pod slovenskom upravom te da je Slovenija tada imala neposredan dodir s otvorenim morem, zaključkom je odgovorio i hrvatski Sabor.
Svojim slovenskim kolegama su poručili da sada oni prejudiciraju granicu.
Sabor smatra da Zaključak slovenskog parlamenta predstavlja presedan u povijesti primanja novih članica Sjevernoatlantskog saveza, kao i Europske unije, koji, tvrde saborski zastupnici, može imati neželjene posljedice u budućim postupcima proširenja, odnosno primanja novih država članica.
Sloveniju se poziva i da, u ime prijateljstva i dobrosusjedskih odnosa dvaju naroda, zajedničke europske budućnosti te budućeg savezništva u NATO-u, omogući rješavanje otvorenog graničnog pitanja u europskom duhu vladavine prava, poštujući međunarodni pravni poredak i poklanjajući povjerenje pravosudnom tijelu Ujedinjenih naroda. Podsjeća ih se i da je Hrvatska Sloveniji pružila potporu za ulazak u EU s istom granicom kakva je i danas. Zaključak su usuglasile sve stranke i saborski klubovi.
Više o ovoj temi pogledajte u prilogu Ivane Brkić.