Ruske vlasti zatražile su konačno pomoć Velike Britanije u spašavanju potonule nuklearne podmornice "Kursk", potvrdivši da posada više ne daje znakove života, a predsjednik Vladimir Putin situaciju je nazvao teškom i kritičnom, dodavši da se čini sve kako bi se spasili životi mornara.
Stručnjaci i oprema britanske ratne mornarice već su krenuli prema norveškoj luci Trondheim, dok će sama podmornica za posebne namjene LR5 biti prevezena zrakoplovom AN-124 čim to bude moguće. Nakon dvosatnog leta biti će iskrcana u Trondheimu, da bi potom brodom bila prevezena do mjesta nesreće.
Prije no što je zatražena pomoć od Velike Britanije dnevni je list "Sevodnja" objavio, citirajući izvore bliske ruskoj mornarici, da su ruski dužnosnici odbijali pomoć Zapada zbog straha od otkaza. Neimenovani izvor rekao je da ruski admirali misle kako bi spašavanje makar i jednog ruskog mornara iz ruske podmornice uz pomoć izvana značilo za njih političku katastrofu.
Zvona su zazvonila na uzbunu kada su, tijekom trećeg pokušaja spašavanja 116 članova posade, iz unutrašnjosti podmornice prestali pristizati SOS signali. Olujno nevrijeme i veliki valovi po treći su put onemogućili spasilačke timove u nastojanjima da se prikače za podmornicu i tako omoguće izvlačenje posade, unatoč hrabrosti i požrtvovnosti spasitelja. Pri jednom je pokušaju umalo stradala i jedna od mini-podmornica upućenih u misiju spašavanja, prošavši tek s oštećenjima. Ipak, usprkos lošem vremenu, ruska mornarica i dalje nastoji doći do članova posade "Kurska". Ukupno 22 broda angažirana su u akciji spašavanja.
Ruski vicepremijer Ilja Klebanov, koji rukovodi kriznim stožerom operacije spašavanja, izjavio je da izostanak znakova života ne mora nužno značiti da je posada mrtva. Prema njegovim riječima, moguće je da se mornari miruju, pokušavajući što manje trošiti ionako drastično smanjene količine zraka. Zapovjednik mornarice admiral Vladimir Kurojedov ranije je rekao da je posada odustala od komuniciranja kuckanjem po tijelu podmornice kad je shvatila da pomoć stiže. Mornari, ustvrdio je on, imaju dovoljno kisika za još dva dana, a sama operacija ima izgleda za uspjeh do 18. kolovoza.
Kurojedovljev prijašnji plan bio je da, ne uspiju li mini-podmornice obaviti posao, dva nepotopiva pontona, svaki težak 400 tona, podignu podmornicu na površinu. No, prema navodu ruske agencije TASS, neimenovani časnik ruske Sjeverne flote rekao je da pontoni ne mogu izvući ogromni "Kursk" na površinu, već ga mogu podići do dubine od pedesetak metara, gdje bi podmornici mogli prići ronioci.
Počeo treći pokušaj spašavanja mornara iz ruske podmornice
Spasitelji hitaju u pomoć "Kursku"
Ruska nuklearna podmornica prisilno na dnu mora