NATO je detektirao i pratio četiri skupine ruskih vojnih zrakoplova, koji su u utorak i srijedu izvodili velike vojne manevre u europskom zračnom prostoru iznad Baltičkog i Sjevernog mora, Atlantskog oceana i Crnog mora, što predstavlja neuobičajenu razinu aktivnosti u europskom zračnom prostoru, priopćio je u srijedu Vrhovni stožer savezničkih snaga u Europi (SHAPE).
SHAPE navodi da su NATO-ovi zrakoplovi u srijedu poslije podne presreli osam ruskih zrakoplova iznad Sjevernog mora i Atlantskog oceana.
Jedan bombarder i jedan zrakoplov-cisterna nisu prijavili plan letenja ni održavali radio konktakt s civilnom zračnom kontrolom, niti su koristili transpondere.
"To predstavlja potencijalnu opasnost za civilno zrakoplovstvo jer civilna zračna kontrola ne može detektirati te zrakoplove niti osigurati da nema interferencije s civilnim zračnim prometom", navodi SHAPE.
Iznad Crnog mora NATO-ovi radari detektirali su četiri ruska zrakoplova u međunarodnom zračnom prostoru.
Iznad Baltičkog mora u međunarodnom zračnom prostoru NATO-ovi radari detektirali su i pratili u srijedu veći broj ruskih zrakoplova. SHAPE navodi da su kao odgovor na to poslani portugalski zrakoplovi F-16, koji sudjeluju u misiji zračnog nadzora na Baltiku te da su se ruski zrakoplovi vratili u ruski zračni prostor.
U utorak, 28. listopada, iznad Baltičkog mora u međunarodnom zračnom prostoru uočeno je sedam ruskih zrakoplova.
Ruski zrakoplovi letjeli su iznad Finskog zaljeva, a presreli su ih njemački lovci Typhoon iz NATO-ove misije nadzora zračnog prostora na Baltiku, kako bi ih identificirali i zaštitili saveznički zračni prostor. Ruski zrakoplovi su nastavili letjeti iznad Baltika i nakon toga su ih presreli lovci iz Danske te iz Švedske i Finske, koje nisu članice NATO-a.
"Ti zrakoplovi su prijavili plan letenja civilnoj zračnoj kontroli, koristili su transpondere, ali nisu održavali radio kontakt s civilnom kontrolom leta", navodi SHAPE.
SHAPE dodaje da su NATO-ovi zrakoplovi izveli tijekom ove godine više od 100 presretanja ruskih zrakoplova, što je oko tri puta više nego 2013. godine.
Riječ je o uobičajenoj proceduri kada se nepoznati zrakoplovi približavaju NATO-ovu zračnom prostoru.