U rubinama su i rajtoznama. Na konjima i s kopljima u rukama. U srcu Slavonije – ciljaju Alku. Bećari – alkari, po uzoru na sinjske pokazali su u Đakovačkim Selcima svoje konje i svoje sposobnosti.
Alka je alka i kad nije u Sinju nego u Slavoniji – najvažnije je pogoditi u sridu. Šokačka alka nastala je po uzoru na sinjsku, a jahači su u platnenim košuljama – rubinama i jahaćim hlačama – rajtoznama.
"Jahaće čizme, rajtozne i rubina, to je naša tradicionalna obleka, gdje god se natječemo s konjima uvijek smo tako odjeveni", kaže Zlatko Debak iz Štitara. Kako bi se trkalištem dugim 100 metara projurilo u 12 sekundi i pogodilo alku potrebno je mnogo vježbe.
"Imam kod kuće alkarsko trkalište ispred kuće, dosta treniram", kaže Šima Bereš iz Starih Mikanovaca. Važni su i dobro oko i mirna ruku, no najvažniji je – siguran konj.
"Konj, konj je 70 posto svega", poručuje Šima.
"Konj mora biti istreniran, poslušan i biti vjeran svom gazdi.“ dodaje Valentin Gardila iz Gata. Unatoč vrućini, atraktivno natjecanje pratili su brojni gledatelji. Neki su stigli i iz inozemstva.
"Super mi je. Alkari – bećari su odlični", kaže Elisabet iz Stockholma.
"Prekrasno je, volim tradiciju, ja sam Slavonka u srcu i duši", kaže Mirjana iz Gorjana. Konkurencija je bila jaka pa je ovogodišnji slavodobitnik do pobjede morao pripetavanjem.
"Mirna ruka i poslušan konj, to je to i malo sreća", kaže pobjednik Šokačke alke, Andrija Obrovac iz Selaca Đakovačkih.
Bećari - alkari nemaju alkarske momke, no rado primaju čestitke od djevojaka i snaša.
"Pa normalno, mi bećari moramo tako, tako smo jedimo naučili", kaže Valentin Gardila. Organizatori manifestacije - ponosni.
"Već je to postala tradicija i evo to su dečki zavoljeli, ovim livadama jašući, malo su gledali sinjsku", kaže Željko Režić, organizator Šokačke alke.
"Dočekat ćemo i mi tu 505. koja li je već", dodaje u šali Zlatko Debak. Iz godine u godinu sa Šokačkom alkom rastu i novi alkari pa je siguran i nastavak ove lijepe priče iz srca Slavonije.