Matematika sa švicarskim francima - nikad nema smisla. Drenislav je 2004. dvoje djece kupio stan - podigao je kredit na 1.350.000 kuna. Isto toliko je otplatio - isto toliko mu je i ostalo.
"Što kod netko kaže - ovo je nenormalno! Nepošteno je da ste toliko dužni jer će ti stančići biti kao od suhog zlata", kaže nam korisnik kredita u švicarskim francima Drenislav Žekić.
Jučerašnja presuda dala im je nadu da će im se rata vratiti na početnu uz fiksnu kamatu - odnosno smanjiti za oko 35 posto - no do pravomoćne presude treba čekati.
"Teško je reći koliko to može potrajati. Visoki trgovački sud je zatrpan predmetima - može odlučiti između godinu i pol i dvije godine, a pitanje je kakvu će odluku donijeti", smatra odvjetnica Udruge Franak NicoleKwiatkowski.
Već su počela nagađanja o tome kako će ova presuda utjecati na banke. Sigurno da se ne može zanemariti njezino značenje za funkcioniranje bankarskog sustava. Ne treba isključiti mogućnost da će banke u većoj mjeri povlačiti kapital. Vrlo je upitno kako će se povećane rezervacije za sudske sporove i loše kredite odraziti na njihove poslovne rezultate.
Analitičari su sigurni da će ova presuda promijeniti sustav.
"Presuda je povijesna i mijenja bankovni sustav - panika neće pomoći - brojke neće destabilizirati sustav, ali ovo neće pomoći bankarskom sustavu", vjeruje glavni urednik časopisa Banka Željko Ivanković.
Ivanković je izračunao i koliko gube.
"Dosadašnje obveze su 5 milijardi kuna, a budući gubici banaka 6-7 milijardi kuna. To je već 12 milijardi kuna", računa Ivanković.
U udruzi Franak misle da je riječ o pretjerivanju.
"Pojavili su se razni spinovi banaka i nezavisnih stručnjaka. To je nešto što će banke manje zaraditi u 10 - 20 godina. To nije 7 milijardi kuna", tvrdi GoranAleksić iz pravnog tima Udruge Franak.
Sudac je banke pozvao na nagodbu - slično poručuje i predsjednik Republike.
"Podsjetit ću da je potrebno, posebno u ovim teškim vremenima, razmišljati o kompromisu, konsenzusu, o načinu rješavanju problema poput ovog na način koji neće biti nepremostiv teret ni za jednu ni za drugu stranu", smatra IvoJosipović.
Iz Hypo banke BiH pak svojim klijentima su ponudili arbitražu - kojom bi se utvrdila zakonitost valutne klauzule što bi bilo brže od pojedančnih sudkih procesa. Iz banke opovrgavaju da je to posljedica odluke suda u Zagrebu - kažu - to su odlučili prije 20 dana.