Ropstvo na plantažama kakaoa

Autori dokumentarca britanske televizije Chanel 4 otkrili su gorku istinu i javno prikazali roblje na plantažama kakaoa zapadne Afrike ? izvora velikog dijela svjetskih kakao sirovina.

29.9.2000.
18:55
VOYO logo

U svakoj zemlji postoje zakoni protiv ropstva, no to ne spriječava pojavu stotine tisuća robova. Većina od njih su djeca i mladi ljudi koji su izgubili pravo da napuste posao, a često trpe batine i prijetnje od strane svojih poslodavaca.

Manje je poznato ono što se zbiva na plantažama kakaoa Obale Bjelokosti. Radnici iz okolnih zemalja, posebno iz Malija, tradicionalna su tamošnja radna snaga. U prošlosti, posao se temeljio na potpisanom ugovoru i radnici bi plaću pokupili nakon što bi vlasnici prodali urod. No, stanje se promijenilo jer u zadnjih deset godina cijena kakao pada, a nesigurno tržište ne olakšava nabavu novca. Zbog krize, mnogi bezobzirni vlasnici su potpuno prestali isplaćivanje radničkih honorara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od tipičnih incidenata uključuje konzula Malija u Obali Bjelokosti koji je bio prisiljen na akciju spašavanja malog roba, dječaka koji je najmanje pet godina radio bez plaće, a pri pokušaju bijega vlasnik je njega i druge bjegunce nagrađivao bonusom teških batina.

Autori dokumentarca kažu da rješenje leži u rukama potrošača koji bi trebali prihvatiti veću cijenu čokolade jer niske cijene tjeraju beskrupulozne vlasnike na maltretiranje radne snage.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Britanski proizvođači slatkiša su obećali ispitati optužbe iznesene u filmu. Međutim, u izjavi Udruge za proizvodnju biskvita, kolača i čokolade rečeno je: - Ne vjerujemo da su plantaže prikazane u programu prezentacija plantaža u Obali Bjelokosti, iako ni izrečene činjenice ne bi trebalo ignorirati. Ukoliko utvrdimo neke nepravilnosti, vlasti će biti obaviještene i slijedit će potrebna akcija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo