UMAG/ŠIBENIK/METKOVIĆ - Premda su vodostaji Neretve, Krke i Butišnice u posljednjih nekoliko sati u opadanju, stanje na poplavljenim područjima, posebno u Metkoviću, je i dalje kritično, a podizanje razine mora ugrozilo je i potopilo priobalne gradove.
Vodostaj Neretve u Metkoviću pada i u 14 sati je iznosio 393, a u Opuzenu 267 centimetara.
No, stanje u poplavljenim dijelovima Metkovića i okolice još uvijek je teško, a stotine kuća još je pod vodom. Dodatnu opasnost predstavljaju podizanje razine mora i nove oborine.
Prema podacima Državne uprave za zaštitu i upravljanje, razina mora na ušću Neretve je porasla na 110 centimetara. No, u Hrvatskim vodama očekuju opadanje vodostaja i na ušću i u Opuzenu, što će olakšati otjecanje velikih količina vode iz rijeke Neretve u more.
Ugroženom stanovništvu se pomoć doprema čamica. Na desnoj strani obale je većina cesta pod vodom pa promet nije moguć što otežava opskrbu.
U Kominu je poplavljeno 160 zgrada, među kojima polovica stambenih, a zbog teškoga zdravstvenog stanja, dvije su starice tijekom jutra gumenim čamcima, uz pomoć Hrvatske gorske službe spašavanja, prevezene u bolnicu.
Stanovništvo zasad ima struju, ali s obzirom na to da su obje trafostanice na desnoj obali Neretve, zbog opasnosti za stanovništvo, možda će biti isključene. Manji dio stanovništva na lijevoj obali rijeke nema struje.
Na preporuku Zavoda za javno zdravstvo Dubrovačko-neretvanske županije građani vodu trebaju uzimati isključivo iz javnih vodovoda, a zbog preventivnih razloga, trebali bi je prokuhavati.
U Kosinju poplavljene ceste, Knin obranjen
S druge strane, stanje se ne stišava na području Like. Vodostaj na vodomjeru rijeke Like na Selištu neprestano raste, oko 10 centimetara na sat. Voda se još nije povukla s prometnica u naselju Ličkom Novom i zaseoku Kolakovici. Na kosinjskom području poplavljene su lokalne prometnice za naselja Sušanj, Rudinku, Gornji Kosinj i Kosinjski Bakovac.
No, iz Stožera za zaštitu i spašavanje općine Perušić poručuju kako su ekipe na terenu, nakon poplava u siječnju, dobro uhodane te da nema opasnosti da stanovnici ostanu zarobljeni u vodi.
Još je na snazi izvanredno stanje obrane od poplave na zaštitnim vodnim građevinama za rijeku Liku s akumulacijom Krušćicom i rijekama Novčicom i Bogdanicom. Od jutra je na snazi izvanredno stanje obrane od poplava za perušićku općinu - naselja Donji Kosinj, Gornji Kosinj, Lipovo Polje i Kosinjski Bakovac.
Od poplava su se spasili stanovnici Knina i okolice. Vodostaj Krke je u kontinuiranom padu. S 461 centimetra tijekom noći i jutra spustio se na 451 centimetar. Vodostaj Butišnice se s 146 centimetara spustio na 116 centimetara.
Obali prijeti more
Obalna mjesta ugrozila je plima. Zbog podizanja razine mora i visokih valova u petak ujutro poplavile su rive, prometnice, podrumi i prizemlja kuća u Šibeniku, Zatonu, Strimi, Vodicama, Tisnom, Jezerima, Murteru i Pirovcu.
Slično je i na splitskom području, gdje su u petak ujutro poplivale i kuće u Seget Vranjici blizu Trogira.
U Zadarskoj županiji i dalje su na snazi izvanredne mjere obrane od poplava za sljevno područje Zrmanju Zadarsko primorje na području Obrovca.
Na udaru plime su se u petak ujutro našli i gradovi u Istri. Plima je podigla razinu mora i poplavila obalu, pontone ACI marine te sportsku lučicu u Umagu, javlja portal iPress.
U istarskom selu Juradima su se zbog obilnih kiša pojavila i klizišta te se izrađuju dodatni kanali za odvodnju.
Milijun kuna pomoći Metkoviću
Hrvatski Crveni križ pozvao je građane da pomognu stanovništvu
područja pogođenih poplavama u Dubrovačko-neretvanskoj županiji
dok je Vlada u petak odobrila gradu Metkoviću milijun kuna
kao interventnu pomoć za sanaciju šteta od posljednjih
poplava