Odlučeno je da će se na tom referendumu Hrvati BiH izjasniti o deklaraciji o pravima i položaju hrvatskog naroda u BiH, koju je usvojio Hrvatski narodni sabor.
Tom deklaracijom izražava se opredjeljenje za uspostavu "pune ustavne i stvarne jednakosti sva tri suverena i konstitutivna naroda u BiH, koja se jedino može ostvariti istovjetnim ustavnim i administrativno-teritorijalnim unutarnjim ustrojem cijele BiH, koji će na jednak način regulirati načela suvereniteta i konstitutivnosti naroda i jednakopravnosti građana".
U raspravama su se čula mišljenja kako bi se umjesto te Deklaracije Hrvati na referendumu 11. studenog trebali izjasniti o uspostavi 3. hrvatskog entiteta u BiH, ali takvi prijedlozi nisu prihvaćeni. "Suverenitet hrvatskog naroda u BiH neupitan je i neotuđiv", navodi se također u usvojenoj Deklaraciji. U njoj se ističe kako hrvatski narod mora imati svoje političke, znanstvene, kulturne, informativne i druge ustavne institucije na cijelom prostoru BiH.
Dokumentom je predviđeno i da se u zajedničkim institucijama i tijelima vlasti u BiH, na koje hrvatski narod slobodno izraženom političkom voljom može prenijeti dio vlastitog suvereniteta, obvezatno primjenjuju načela konsenzusa u odlučivanju, pariteta u sudjelovanju i rotacije na čelnim mjestima tijela institucija, uz neprijeporno pravo hrvatskog naroda na samostalni izbor svojih predstavnika.
Za predsjednika Predsjedništva Hrvatskoga narodnog sabora izabran je Ante Jelavić, predsjednik HDZ-a BiH. Trojica dopredsjednika predsjedništva Hrvatskoga narodnog sabora BiH su Zdravko Hrstić (HSP BiH), Ante Pašalić (HKDU BiH) i Petar Milić (utemeljitelj stranke Hrvatski demokršćani).
Jelavić je nakon izbora za predsjednika Predsjedništva Hrvatskoga narodnog sabora BiH rekao kako je zasjedanje u Novom Travniku povijesni događaj za hrvatski narod u BiH.
Jelavić se zauzeo za opstojnost Hrvata na prostoru cijele BiH, rekavši da je BiH domovina hrvatskog naroda. "Posljednji događaji prelili su čašu našega strpljenja. Neravnopravna ustavnopravna pozicija hrvatskog naroda, poglavito u Federaciji BiH, potencirana nedorečenostima i slabostima postojećeg administrativno-teritorijalnog ustroja samo je do kraja otežana nepravednim odlukama o izboru zastupnika u Dom naroda parlamenta Federacije BiH", rekao je Jelavić.
Utemeljenje Hrvatskog narodnog sabora BiH i odluka o raspisivanju referenduma za 11. studenoga odgovor je planovima međunarodne zajednice da se na vlast u BiH dovedu komunisti Zlatka Lagumđije i neki Hrvati kao što je Krešimir Zubak, rekao je Jelavić.
Jelavić je to izjavio na predizbornom skupu u Novom Travniku pod nazivom "Hrvatski odgovor", a na kojem su sudjelovali predstavnici političkih stranaka koje su danas i utemeljile Hrvatski narodni sabor BiH.
Jelavić je odbacio protivljenje voditelja misije OESS-a u BiH Roberta Barrya raspisivanju referenduma za hrvatski narod u BiH. Barry je ranije isticao kako je taj referendum "pravno neutemeljen". Predsjednik HDZ BiH također je naglasio da će referendum 11. studenoga financirati hrvatski narod u BiH.
On je istaknuo kako je Deklaracijom Hrvatski narodni sabor BiH pokazao da hrvatski narod neće dalje trpjeti i dopustiti nedosljednosti, neuvjerljivosti i eksperimente koje Hrvate u BiH i cijeloj BiH i sve njezine građane mogu skupo stajati. U odluci o utemeljenju Hrvatskoga narodnog sabora BiH, koju su izaslanici jednoglasno usvojili, navodi se da se taj sabor utemeljuje "kao trajna i najviša politička institucija hrvatskog naroda u BiH u cilju pune zaštite nacionalnih interesa, suverenosti, konstitutivnosti i jednakopravnosti Hrvata u BiH".
U sportskoj dvorani u Novom Travniku za vrijeme zasjedanja bile su istaknute zastave BiH, Federacije BiH i hrvatska nacionalna zastava, a intonirane su hrvatska i bosansko-hercegovačka himna.