SDP se mora jasno ograditi od takve politike i žešće od samih građana ukazivati na takve pojave u vlastitim redovima, naglasio je, pozvavši članove SDP-a koji sudjeluju u obnašanju vlasti, na svim razinama, da budu odgovorni i savjesni te da ne podliježu pritiscima članova SDP-a i građana koji traže zlouporabu vlasti. "Vlast se može izgubiti, ali obraz se ne smije izgubiti", poručio je Ivica Račan.
Govoreći o radu koalicijske vlade u proteklih deset mjeseci, Račan je ocijenio kako su učinjeni brojni pozitivni pomaci na području ekonomske i vanjske politike, ali i da Vlada nije u potpunosti zadovoljna dinamikom i opsegom promjena.
Naglasio je kako je učinjen oštar zaokret napuštanjem arbitrarne ekonomske politike bivše vlasti u kojoj je, kako je kazao, vlast odlučivala koja će poduzeća dobiti potporu, a koja će biti sanirana.
Kao uspjehe Vlade naveo je rast BDP-a, te povećanje izvoza, ocijenivši kako je i dalje potrebno raditi na povećanju izvoza. Vlada mora u većoj mjeri biti promotor hrvatskog gospodarstva u inozemstvu, a u tim nastojanjima treba sudjelovati hrvatska diplomacija, smatra Račan.
Kao najveći problem s kojim je suočena Vlada Račan je naveo visoku stopu nezaposlenosti. Ustvrdio je da je većina gospodarskih problema naslijeđena i da je "u raščišćavanju gospodarskih ruševina" Vlada morala smanjiti broj onih koji su se vodili kao zaposleni, a radili su u poduzećima koja nisu ostvarivala dobit nego su ovisila o milosti državnoga proračuna". "Da u Hrvatskoj nije bilo te pojave, problem nezaposlenosti vjerojatno bi se brže rješavao", rekao je Račan.
Ocijenio je da Vlada u idućoj godini mora promijeniti trend povećanja stope nezaposlenosti. "Uzimamo to kao svoju dužnost, po kojoj će se mjeriti uspješnost naše politike", poručio je Račan.
Govoreći o Vladinoj politici upravljanja državnim portfeljem, Račan je podsjetio da je u 320 poduzeća u državnom vlasništvu pokrenut stečaj. "Stečaj s preustrojem manje je zlo od beznađa poduzeća pred stečajem", ocijenio je Račan, dodajući kako Vlada mora nastaviti s takvom politikom.
Istaknuo je i potrebu smanjenja javne potrošnje, navodeći planirane reforme u školstvu, znanosti, vojsci, te u mirovinskom i zdravstvenom osiguranju. Unatoč otporu prema tim reformama od njih se ne smije odustati, kazao je Račan, naglašavajući kako je Hrvatskoj potrebna racionalna i efikasna državna uprava. U tom smislu, ustvrdio je, Vlada se susreće s brojnim proturječnim pritiscima.
Istaknuo je kako je za smanjenje javne potrošnje potrebno smanjiti razliku između državnih prihoda i rashoda. "Krizu se ne može riješiti štancanjem novca, niti zaduživanjem, nego jedino smanjenjem opće potrošnje, koju treba uskladiti s mogućnostima", kazao je Račan, dodajući da samo štednja i odricanje mogu dovesti do rezultate. Da bi se to ostvarilo, potrebno je potaknuti dijalog u kojem će se razmotriti realne mogućnosti, drži Račan.
Istaknuo je da "Vlada neće popustiti pred ucjenama i prijetnjama onih koji tvrde da će, ne ispune li se njihovi zahtjevi, pokrenuti štrajkove" i da njezin strateški cilj nije socijala bez razvoja gospodarstva, ali ni razvoj bez podizanja na višu razinu Hrvatske kao socijalne države.
Kao uspjehe na vanjsko-političkom planu Račan je naveo ulazak Hrvatske u Partnerstvo za mir i WTO, ukidanje monitoringa Vijeća Europe te početak pregovora za ulazak u EU. Istaknuo je kako se SDP zalaže za suradnju u jugoistočnoj Europi i za međuregionalnu suradnju, ali i da čvrsto stoji na principu individualnog ulaska zemalja u europske integracije. Podsjetivši kako Hrvatska želi dobre odnose sa susjednim zemljama i njihovu demokratizaciju, istaknuo je da za dobrosusjedske odnose sa SRJ nije dovoljna samo personalna promjena u jugoslavenskom državnom vrhu.
Račan očekuje od Jugoslavije zaokret od Miloševićeve politike i osudu agresorske politike prema susjednim zemljama. "Ako nakon toga dođe isprika, rado ćemo je prihvatiti, ali sama isprika ništa ne znači", kazao je predsjednik SDP-a i hrvatski premijer Ivica Račan.