U subotu, prvom od dva dana izborne šutnje uoči nedjeljnih predsjedničkih izbora, zaprimljen je mali broj prigovora na koje je Državno izborno povjerenstvo (DIP) reagiralo upozorenjima prozvanih, doznaje se u Povjerenstvu.
Prigovora se uglavnom na portale da svojim sadržajem krše izbornu šutnja, a zaprimili smo i prigovor jednog građanina iz Njemačke da je jedna komercijalna televizija prikazala emisiju promidžbenog karaktera, kaže potpredsjednica DIP-a ZdravkaCufarŠarić.
DIP je na sve prigovore reagirao upozorenjima, jer drugačije ne može, s obzirom da Zakon o izboru predsjednika države ne propisuje nikakve konkretne kazne, kaže Cufar Šarić.
Četvero predsjedničkih kandidata u subotu su se držali pravila 'izborne šutnje'.
Na primjedbu da se po Zagrebu mogu vidjeti plakati pojedinih kandidata, u DIP-u odgovaraju kako bi bilo dobro da su skinuti, no da bi problem bio tek ako bi na izborni dan ti plakati ostali u neposrednoj blizini biračkih mjesta.
Počela izborna šutnja: Evo što sve kandidati ne smiju raditi
Subota i nedjelja dani su izborne šutnje za predsjedničke izbore, 28. prosinca, na kojima će birači odlučivati tko će od četvero kandidata idućih pet godina biti na čelu države.
Izborna šutnja počela je s prvim minutama subote, 27. prosinca, a završava u nedjelju, 28. prosinca u 19 sati. Sve što su željeli poručiti javnosti kandidati su poručili u proteklih 18 dana, koliko je službeno trajala predsjednička kampanja.
Izborna šutnja vrijeme je u kojem je zabranjena svaka izborna promidža, objavljivanje procjena izbornih rezultata, kao i neslužbenih rezultata izbora.
Za to vrijeme ne smiju se objavljivati ni fotografije, izjave ili intervjui kandidata, navoditi njihove izjave ili pisana djela.
Državno izborno povjerenstvo (DIP), ključno izborno tijelo, pozvalo je sve izborne sudionike da u tom razdoblju ne šalju promidžbene SMS-ove ili e-mailove, da ne distribuiraju letke.
Izborni su sudionici pozvani da izbornu šutnju poštuju i na društvenim mrežama.
Nedavnim izmjenama Zakona o izboru predsjednika Republike određeno je da šutnja i na tim izborima završava u 19 sati, pa se neće morati čekati ponoć da bi DIP objavio svoje rezultate.
Već od 20 sati na DIP-ovim internetskim stranicama bit će dostupni podaci o prvim nepotpunim i privremenim rezultatima koji će se neprestano ažurirati.
Za naklonost birača u nedjelju se bore aktualni predsjednik IvoJosipović, pravnik i glazbenik (SDP); KolindaGrabarKitarović (HDZ) bivša ministrica i diplomatkinja; ugledni liječnik Milan Kujundžić (Savez za Hrvatsku) te IvanSinčić (Živi zid) politički aktivist i najmlađi predsjednički kandidat u povijesti.
Pravo biranja na šestim predsjedničkim izborima od stjecanja neovisnosti ima nešto manje od 3,8 milijuna birača.
Predsjednik države bira se većinom glasova svih izašlih birača (50 posto plus jedan glas), a ako nitko od četvero kandidata ne dobije takvu većinu, izbori će se ponoviti za 14 dana, dakle 11. siječnja. U drugi će krug, u tom slučaju, dvoje kandidata koji u prvom dobiju najviše glasova.