Prema tom zakonu, registrirane tvrtke ugovaraju organizaciju sprovoda s privatnim naručiteljem, dakle sve ono do samoga pokopa koji je ostao u nadležnosti komunalnih poduzeća u vlasništvu gradova i općina. On je reguliran Zakonom o komunalnom gospodarstvu.Gospodarenje grobljima i pokopi ostali su u nadležnosti komunalnih pogrebnih poduzeća i komunalnih službi, ali da bi se bavili pripremom pogreba, morali su se do 7. travnja ove godine prilagoditi novom Zakonu o pogrebničkoj djelatnosti.
Zakon odvojio pogrebe od pogrebničkih poslova
Ova je odredba izazvala burnu raspravu između privatnih pogrebnika i trgovačkih društava, a Damir Sapanjoš, predsjednik Udruge pogrebnika Hrvatske, kaže kako je podnio kaznenu prijavu protiv Nives Torbarine, voditeljice Grupacije održavanja groblja i direktorice KD-a Kozala iz Rijeke, i dodaje da tu kaznenim prijavama nije kraj.
"Zakonom o pogrebničkoj djelatnosti odvojeni su pogrebni od pogrebničkih poslova, a poduzetnici su imali godinu dana prilagodbe i mogućnost da polože ispit i da prvi put u Hrvatskoj dobiju zvanje pogrebnika. Ispiti su se polagali 'na ime i prezime' osobe koja radi u pogrebnom poduzeću kod poduzetnika i sad je došlo do velike prijevare. Komunalna oduzeća poslala su svoje djelatnike i direktore, referente za groblje, skladištare i ljude koji ne rade s pokojnicima na ispit. Ne mogu reći da ispit nisu s uspjehom položili, no kada su dobili uvjerenje o položenom ispitu, vratili su se u matično poduzeće i podnijeli zahtjev u županijske urede za gospodarstvo. Dobili su rješenja, a to znači da državni sustav nije čitao zakon pa im je omogućio da dobiju zvanje, odnosno da se tvrtke, iako za to nisu namjenski osnovane, sad bave pogrebničkim djelatnostima", kaže Sapanjoš.
Kazneno djelo uznemiravanja pokojnika
Nadalje, navodi kako Hrvatska gospodarska komora ima jednu grupaciju koja se zove Grupacija za održavanje groblja te da je njena predsjednica Torbarina ujedno i direktorica riječke tvrtke KD Kozala.
"Tvrdim da je počinila kazneno djelo uznemiravanja pokojnika, budući da preuzima pokojnike na patologiji bolnica i potom ih prevozi kao komunalna tvrtka, a osim toga, obiteljima na protuzakonit način naplaćuje prijevoz", tvrdi Sapanjoš, dodajući da su u spomenutoj grupaciji HGK svi komunalci u Hrvatskoj i to kao gospodarski subjekti koji dobivaju novac iz proračuna gradova, a uz to naplaćuju i komunalne doprinose.
Komunalna poduzeća, podsjeća Sapanjoš, jesu trgovačka društva, no s predznakom obavljanja komunalnih poslova u jedinici lokalne samouprave, bilo to održavanje groblja ili kanalizacija, ceste ili pak zelene površine.
Nigdje kao u Hrvatskoj
Sapanjoš naglašava i to da je od 7. travnja prestao vrijediti i prijevoz pokojnika u cestovnom prometu, a koji je bio na snazi u Zakonu o komunalnom gospodarstvu od 2004. godine, međutim trgovačka društva, kaže, ne drže se slova zakona.
Tvrdi da to ne postoji nigdje u Europi: "U 25 godina koliko radim nisam ni jednom ni čuo ni vidio da je iz Europe došlo komunalno poduzeće u Hrvatsku i dovezlo pokojnika ili iz Hrvatske odvezlo pokojnika u matičnu zemlju. Pogrebnička djelatnost su poslovi do groblja, a pogrebni poslovi su samo na grobljima, no to se ne poštuje", tvrdi Sapanjoš u razgovoru za Glas Slavonije.
Što muči hrvatske pogrebnike?