SUĐENJE SANADERU /

'Prepuštanje Ine MOL-u bilo je suprotno hrvatskim interesima'

Član uprave Ine Davor Mayer ustvrdio je na suđenju bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu da je prepuštanje domaće naftne kompanije mađarskom MOL-u bilo suprotno hrvatskim interesima, s obzirom da Ina na hrvatskom energetskom tržištu sudjeluje s čak 60-ak posto.

12.4.2012.
15:30
VOYO logo

Na suđenju Ivi Sanaderu svjedočio je član Uprave Ine Davor Mayer. Također je bilo predviđeno i saslušavanje svjedoka Ivana Krešića, ali s obzirom da se ispitivanje Mayera odužilo, Krešić će svjedočiti u petak.

Jedan od trojice hrvatskih članova uprave Ine podsjetio je da je kao jedan od glavnih ciljeva u izmjeni međudioničarskog ugovora između Sanaderove vlade i MOL-a stajalo jačanje hrvatske energetske stabilnosti. No, ugovor koji je na snazi protivan je interesima Republike Hrvatske, kazao je Mayer ističući da takav zaključak donosi na temelju 18-godišnjeg rada u naftnoj struci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Dati jednu kompaniju na upravljanje drugoj kompaniji, a ne imati elemente zaštite vlastitih interesa ne može biti u interesu Hrvatske", ustvrdio je Mayer.

Odgovarajući na pitanja tužiteljstva, koje Sanadera tereti da je za 10 milijuna eura mita MOL-u prepustio upravljačka prava u Ini, svjedok je kazao i da je prije MOL-ovog preuzimanja kontrole iz Ine trebalo biti izdvojeno nerentabilno plinsko poslovanje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pojasnio je da je u ugovoru s MOL-om predviđeno izdvajanje skladištenja i prodaje plina.

"Prodaja je pritom trebala ostati u nadležnosti Ine unutar nove tvrtke Prirodni plin, a cijena se trebala bazirati na cijeni uvoznog, ruskog plina. I tu dolazimo do problema, jer se plin trebao kupovati po tržišnoj cijeni i jeftinije prodavati", kazao je Mayer.

Govoreći o poslovanju Ine u prošloj godini rekao je da je poslovni rezultat bio dobar, ponajviše zbog naftnih polja u Siriji i sjevernom Jadranu, no to, zaključuje, nije bio rezultat MOL-ovih aktivnosti.

Ipak, MOL je po njegovim riječima zaslužan za uštede, s kojima se 'ne može pretjerati', no izostala su neophodna ulaganja u infrastrukturu i modernizaciju. Primjerice modernizacija riječke rafinerije provedena je samo djelomično, dok se sa sisačkom nije ni započelo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Interes MOL-a nije nužno i interes Ine", zaključio je Mayer.

U prvom dijelu svjedočenja on je, odgovarajući na pitanja tužiteljstva, kazao da su izmjenama međudioničarskog ugovora upravljačka prava u Ini u potpunosti prebačena na strateškog partnera – mađarsku naftnu kompaniju MOL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"U redu je da većinski vlasnik ima većinska prava, ali ne i sva", rekao je, pojašnjavajući na pitanja Sanaderove obrane svoju tvrdnju da takav način upravljanja ne postoji ni u jednoj drugoj kompaniji.

Sanaderova obrana prigovorila je da je Mayerov iskaz tendenciozan jer se njime želi zaobići činjenica da veća upravljačka prava treba imati strana s više dionica. Mayerov iskaz smatraju i proturječnim jer se Sanaderu kojega se tereti za sklapanje nepovoljnih ugovora sada spočitava što ti ugovori nisu poštovani.

Na suđenju u aferi Ina-MOL danas je trebao svjedočiti još jedan hrvatski član Inine uprave, Ivan Krešić, no njegovo je ispitivanje prebačeno za sutra. Uz njega na klupi za svjedoke trebao bi se pojaviti i predsjednik nadzornog odbora Ine Davor Štern.

Osim za primanje mita od mađarskog MOL-a, Sanaderu se u objedinjenom postupku sudi i za ratno profiterstvo, odnosno primanje provizije od austrijske Hypo banke kod koje se Hrvatska u ratno vrijeme zadužila za kupnju zgrada nekoliko veleposlanstava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo