Izložba pod nazivom "San i krik ? Likovna umjetnost Židova iz Hrvatske" otvorena je u četvrtak Klovićevim dvorima. Na izložbi je prikazano više od dvjestotinjak slikarskih i kiparskih djela kojima su autori Židovi ili imaju židovske korijene. Uz prikazana djela trojice najvećih hrvatskih slikara Hermana, Reina i Steinera publika će moći razgledati i radove Juhna, Nemona, Pala, Boureka, Franovića, Žive Kraus, Vere Dajht-Kralj.
Sam naziv izložbe "San i krik" posuđen je od naziva djela slikara Oskara Hermana ? ekspresionista munchenske škole i predstavlja vječnu podvojenost židovskog naroda. San je metafora obećane zemlje, oniričkog, a krik aluzija na povijesno iskustvo. U cjelokupnom postavu kojeg potpisuje dr. Tonko Maroević dominira sklonost ekspresionističkom kolorizmu koju mnogi teoretičari pripisuju židovskom senzibilitetu.
No, ako tu možda i ima stanovite sklonosti određenoj formi, estetici tišine, putovanja i vječnog traženja identiteta, prikazani radovi možda i nemaju previše sličnosti, jer kako kaže slikar Toni Franović ? predavač na Likovnoj adademiji u Zagrebu: "Kada je riječ o specifično židovskom u likovnim umjetnostima, ja tu pristupam vrlo oprezno. Ikonografski elementi nisu primarni ni neophodni. Ja ću vjerojatno morati razočarati publiku koja misli da je ikonografija nositelj 'židovskog', ali neću reći da nema nečega židovskog u nečemu sasvim drugom, nečemu što nema veze s ikonografijom."
Izložba "San i krik" u Klovićevim dvorima je otvorena 15. srpnja