josipović nikad oštriji /

Pregovori s MOL-om na prekretnici, sada je na potezu DORH

'Veleizdaja', tom je riječju predsjednik Republike Ivo Josipović neočekivano oštro, u odnosu na dosadašnje suzdržane izjave, opisao postupak bivšeg premijera Ive Sanadera koji je mađarskom MOL-u predao upravljačka prava u Ini za 10 milijuna eura. Posao bi, tvrdi predsjednik, trebao biti poništen. Na potezu je DORH - očekuje se da će zamrznuti mađarska upravljačka prava. Pregovori s MOLom su na prekretnici.

14.6.2014.
18:36
VOYO logo

Nakon što je i Vrhovni sud potvrdio presudu koju je bivšem premijeru izrekao sudac IvanTurudić "KRIV JE" - politički i pravni krugovi tvrde - vrijeme je da se poništi Inin dioničarski ugovor. Šef države više ne bira riječi.

"Sada kada je presuda pravomoćna cijelu priču mogu okarakterizirati samo jednom riječju - veleizdaja. Veleizdaja jer su toliko važni nacionalni interesi zanemareni i prodani da to nije moglo proći bez sudske osude", izjavio je IvoJosipović.

Za predsjednika dileme nema - ugovor kojim je Sanader MOL-u prepustio upravljanje Inom mora se poništiti.

"Apsolutno, sve ono što je nastalo korupcijom ne može biti pravovaljano. Ini treba partner, ali ne na korupitivnim temeljima", dodaje predsjednik RH.

Ministar gospodarstva i šef tima za pregovore s MOL-om dijeli predsjednikov stav.

Image



"No, iz MOL-a čak osporavaju da je Hrvatska pravna država, a to neću dozvoliti. Svatko tko želi biti strateški partner Vladi i samim time hrvatskim građanima, mora poštovati našu zemlju jer samo takvi parneri mogu s nama raditi i razvijati Inu. Preporučam im zato da paze na svoja priopćenja i svoje web stranice i da se mogu sramiti zbog svojih izjava", izjavio je Ivan Vrdoljak (HNS), ministar gospodarstva.

Iako se najavljivalo da će DORH zatražiti zamrzavanje upravljačkih prava mađarske strane odmah nakon objavljivanja presude, to se danas nije dogodilo, no ne znači da uskoro neće.

Zbog spornog ugovora Mađari trenutno s 49 posto dionica imaju pravo na tri člana uprave kao i država - ali i na šefa uprave čiji je glas presuđujući. U NO MOL ima čak pet članova, Hrvatska država tri, a jedan je predstavnik radnika. Bude li se koruptivni ugovor poništio a stanje vratilo na ugovor iz 2003-e: i uprava i Nadzorni odbor imat će po sedam članova od kojih samo po dva iz MOL-a.

Hoće li se to doista i dogoditi, nekadašnji šef NO Ine ne može procijeniti ali kaže: presuda svakako ide u korist hrvatskoj arbitražnoj tužbi u Ženevi.

"U arbitraži ako je taj ugovor van snage, onda arbitraža nema drugog posla nego to potvrditi, pregovori se moraju obnoviti brzo na drugim osnovama da se počen razgovarati sa partnerskog stajališta, a ne stajališta majke koja određuje sudbine kćeri", smatra DavorŠtern, naftni stručnjak.

Presuda Sanaderu svakako otežava poziciju i šefu MOL-a Zsoltu Hernadiju protiv kojega je u Hrvatskoj prije desetak dana potvrđena optužnica za isti slučaj.

"Naravno da presuda kojom je utvrđeno pravomoćno da je Sanader primio mito ne pomaže, ali to se ne može direktno i automatski prenjeti na ovaj slučaj.Dakle činjenice utvrđene presudom Sanaderu ne mogu se automatski prenjeti u postupak gdje će se evantualno suditi Hernadiju", poručio je GoranMikuličić, odvjetnik Zsolta Hernadija.

Šef NO Ine kaže: ništa još nije gotovo, treba biti suzdržan.

"Nakon ove presude sve mudre pravne glave morale bi se naći i raspraviti implikacije. Smatram da ne bi bilo ni u interesu Ine niti u interesu Hrvatske da dajem svoje tumačenje sada. Tko god da ima veze s Inom, upravljački ili regulatorno (pa i država), trebao bi se suzdržati od davanja izjava, osim općenitih, jer bi to za Inu i Hrvatsku moglo biti kontraproduktivno. Uostalom, tako bi se mogli otkriti daljnji taktički potezi potrebni za zaštitu kompanijskih ili nacionalnih interesa".

Kad će biti nastavljeni pregovori Vlade i MOL-a, još nije poznato.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo