Susan Marchand isprva nije željela dojiti jer se osjećala prilično neudobno i nervozno. Međutim, nakon razgovora sa stručnjacima i drugim majkama nelagoda je nestala.
- Istina, prvih je par tjedana bilo teško, ali s vremenom je došlo do opuštanja i dojenje me je smirivalo - kaže Susan.
Nažalost mnoge mlade žene misle da će sigurnost pri dojenju doći automatski pa kad osjete nelagodu misle da s njima nešto nije u redu.
-Iako je točno da neke majke i njihove bebe gotovo automatski počnu s lagodnim dojenjem to nije slučaj kod većine ? kaže savjetnik za dojenje dr. Sandy Resnick iz bolnice Shade Grove u Rockvilleu, SAD.
No, ne treba odustati jer dojenje nagrađuje i majku i bebu. Bebe koje se hrane majčinim mlijekom imaju manje ušnih infekcija i alergija, manji postotak dječjeg dijabetesa itd. Neki israživači tvrde da dojenje povećava kvocijent inteligencije.
Majke koje doje, poslije poroda manje krvare, maternica im se brže vraća u prijašnje stanje i naravno imaju manje izdataka za skupu ali manje vrijednu kupovnu hranu.
Na početku je potrebno ? održavati čistoću, posebno tijekom prvih par dana. Ne čekajte da beba počne s plakanjem, ako svu energiju utroši na deranje, biti će problema sa sisanjem. Prije no što glasno zaplače, beba se katkad koprca ili čini smiješne pokrete s ustima, katkad stavi prst u usta. A ukoliko nije medicinski nužno, barem isprva zaboravite na bočice i dude.
Mnoge majke koje su svladale prvotnu nespretnost znaju da su pružile svom djeteu najbolje što su mogle. Dojenje je za njih postalo smirujuće, lijepo i izgrađujuće iskustvo.