Nova cijena, tumače iz INE, rezultat je kretanja cijena sirove nafte na svjetskom tržištu, kretanja cijena derivata na tržištu Mediterana i tečaja dolara.
Odlukom uprave Ine svi oni koji su do poskupljenja, zakljucno s 26. listopadom naručili loživo ulje, dobit će ga po staroj cijeni. Onima pak koji su ga u petak platili po novoj cijeni, a naručili do 26. ovog mjeseca, razlika novca bit ce vraćena.
U Ininom se priopćenju navodi kako je prijašnja cijena, od 2,60 kuna, bila formirana na bazi cijene sirove nafte od 22 dolara po barelu i tečaja od 8 kuna za dolar. U posljednje vrijeme cijena sirove nafte se stabilizirala na razini tridesetak dolara po barelu dok je tečaj dosegao 9,24 kune za dolar. Iz Ine napominju kako se cijena loživog ulja od 2,60 kuna po litri nije mijenjala od 3. svibnja 2000. U posljednje vrijeme cijena sirove nafte se stabilizirala na razini od tridesetak dolara po barelu, dok je tečaj dosegao 9,24 kune za dolar.
I s novim korekcijama Inine su cijene znatno niže nego cijene derivata u okruženju, tvrdi se iz Inine Službe za informiranje. Što se tiče primjedbi o navodnom izazivanju umjetnih nestašica zbog poskupljenja, da o tome nema govora rječito govori podatak da je tržištu Hrvatske u devet mjeseci isporučeno 316 tisuća tona, što je 13 posto više od plana i čak 19 posto više nego u istom razdoblju lani, navode iz Ine.
Sve to, ocjenjuju istodobno, izaziva opravdane sumnje da se loživo ulje plasira u okolne zemlje, te da se i u Hrvatskoj koristi nenamjenski. Jer, kako objasniti da se u Istri i Dalmaciji već isporučilo 60 posto više goriva nego u istom razdoblju lani a do nedavno je trajala sezona kupanja, pitaju iz Ine.