Sukladno kraju, međimurska vina poznata su po svojoj svježini i živahnosti u okusu, a za to je zaslužan postupak s neprevrelim šećerom čija slatkoća tradicionalno naglašenim kiselinama daje manje ili više potrebnu ravnotežu. Međimurska vina imaju tu nepretencioznu crtu, laka su za konzumaciju, fino pašu uz hranu i pristupačna su svima. Omjer cijene i kvalitete ovih vina svakako valja naglasiti i to je djelomično radi toga što još uvijek nemaju tu široku zastupljenost, tako da je svakako poželjno da iskoristite taj moment.
Vinogorje Međimurje prostire se na 11000 hektara, među kojima se ističu oni s najboljom mikroklimom za uzgoj vinove loze kao što su Sveti Urban, Železna Gora, Banfi, Prekopa i Dragoslavec. Kontinentalna klima s hladnim zimama i toplim ljetima te viskom prosječnim humiditetom odlična je za uzgoj sorti poput aromatičnog bijelog i žutog muškata, bijelog sauvignona, traminca i rajskog rizlinga, što su ujedno i najzastupljenije sorte Međimurja. Ipak, svoje mjesto pod međimurskim suncem našle su i neke druge sorte poput šipona (moslavca) i graševine te neke novije sorte kao što je pinota i syraha. Tradiocionalna međimurska vina odlikuje živahnost i elegancija, umjerena ili niža zastupljenost alkohola, ugodno naglašena kiselina i intenzivniji miris, a znaju biti i blago slatkasta. Obzirom na prisutan trend suhih vina, dosta se međimurskih vinara priklonilo proizvodnji i takvih vina, ali uvijek zadrže i pokoje slatkasto, na kakva su njihovi kupci navikli.
MALI VODIČ KROZ MEĐIMURSKE SORTE
- PUŠIPEL (šipon, moslavac, furmint) Treutno je udio ove sorte svega deset posto, no predstavlja najvažniju lokalnu sortu od koje se dobivaju autentična lokalna vina i u kojima se može prepoznati lokalni terroir. U zadnje vrijeme ovo vino privlači sve više pažnje domaće, ali i internacionalne javnosti. Sukladno tome i cijena ovom vino polako raste, pa se je od nekoć izuzetno jeftinog vina na putu da postane najskuplje i najcjenjenije vino. Ovo vino vuče na rajski rizling, no arome su mu nešto diskretnije. Ima naglašeniju kiselinu, mineralnost, živost, ugodne citrusne note i koštuničavo voće.
- GRAŠEVINA Cvijetne i voćne note, a ako je hladnija godina pojavljuju se i citrusne arome i zelena jabuka. Idealno svakovnevno vino, umjerenog alkohola i neutralnog karaktera.
- RAJSKI RIZLING Od ove sorte često se rade mlada i svježija vina, kao baza za rifuzno vino koje se miješa s gaziranom vodom.
- SILVANAC ZELENI Lagana, nježna i pitka vina s umjerenim kiselinama i blažih alkoholima, s aromama zelene jabuke te herbalnim notama.
- SUVIGNON BIJELI (blanc) Osvježavajuće vino, aromatičnog karaktera dok od herbanih nota prevladavaju pokošena trava i zelena paprika te intenzivna aroma cvijeta bazge.
- MUŠKAT ŽUTI Pokusuho do poluslatko vino, slatkastog i živog okusa, intenzivnog i privlačnog okusa.
- CHARDONNAY U Međimurju se ovo vino radi o rostfrajnim tankovima, kako bi se sačuvale njegove voćne note i svježina. Ipak, neki međimurski vinari rade ovo vino i u drvenim bačvama, pa se stilski ovo vino može poprilično razlikovati od vinarije do vinarije.
Koje god vino odabrali, neće pogriješiti. Sada je pravo vrijeme da posjetite vinske ceste Međimurja i uživate u nekim od najboljih domaćih vina.
Sve informacije o vinskim cestama Međimurja potražite OVDJE
Sadržaj donosimo u suradnji s TZ Međimurje.