ISTRAŽIVANJE POTVRDILO /

Poremećaji mozga skupo stoje Europu

Image
Foto: Arhiva RTL

Godišnja cijena poremećaja mozga u Europi skočila je na 798 milijarda eura, a kontinent se suočava s političkom, socijalnom i financijskom tempiranom bombom jer obolijeva sve više ljudi.

4.10.2011.
18:01
Arhiva RTL
VOYO logo

U studiji Europskog vijeća za mozak piše da će račun za moždane poremećaje poput depresije, tjeskobe, nesanice ili demencije rasti jer ljudi žive duže, pa te bolesti postaju glavni gospodarski izazov europskoga zdravstva.

Projekcija tih troškova napravljena je nakon rujanskoga objavljivanja rezultata studije koja je otkrila da Europljani često pate od neuroloških i mentalnih poremećaja: gotovo 165 milijuna ljudi, ili 38 posto stanovništva svake godine boluje od moždanog poremećaja poput depresije, tjeskobe, nesanice ili demencije.

U samo trećini slučajeva bolesnici dobivaju potrebnu terapiju ili lijekove i zato su mentalni poremećaji golem gospodarski i socijalni teret težak stotine milijarda eura, jer se bolesnici toliko loše osjećaju da ne mogu raditi, a i osobni im odnosi propadaju.

Istodobno, neke velike farmaceutske tvrtke odustaju od ulaganja u istraživanje rada mozga i njegova utjecaja na ponašanje. Zato je teret financiranja neuroznanosti pao na vlade i humanitarne organizacije u zdravstvu.

"Pojačani teret bolesti kao i povećani troškovi koji uza nj idu, tempirana su bomba pod europskim gospodarstvom i društvom", tvrde u stručnjaci iz cijele Europe.

Mentalne su bolesti glavni uzrok smrti, invalidnosti i ekonomsko oprerećenje u svijetu, a Svjetska zdravstvena organizacija predviđa da će do 2020. godine depresija biti druga vodeća bolest u svim dobnim skupinama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Superstar
NOVA SEZONA
VOYO logo