Rektor Sveučilišta u Zagrebu AleksaBjeliš potvrdio je danas da Odjel kriminaliteta Policijske uprave zagrebačke istražuje ugovore o djelu radnika zaposlenih u Rektoratu, evidenciju prisutnosti na radnome mjestu, te obrasce iz kojih je vidljivo koliko su zaposleni u godini ostvarili prihoda (ID/1).
Zagrebačka policija zatražila je 8. travnja ove godine da Sveučilište u Zagrebu dostavi podatke o spomenutim ugovorima što je i učinjeno 28. travnja, rekao je rektor Bjeliš na današnjoj konferenciji za novinare u sveučilišnu Rektoratu.
Podsjetio je da je na Sveučilištu u veljači i ožujku ove godine bila inspekcija rada koja je utvrdila da je ugovor o djelu jednoga zaposlenika trajao predugo.
Bjeliš je priznao da je riječ o propustu i istaknuo da je Sveučilište promptno platilo kaznu od 30.000 kuna. Objasnio je da se radi o ugovoru o djelu voditelja Konfucijeva instituta zagrebačkoga Sveučilišta, te istaknuo kako je upravo Konfucijev institut napravio izniman iskorak u suradnji između Republike Hrvatske i Narodne Republike Kine. Upozorio je da sanacijska uprava Studentskoga centra (SC) Sveučilišta u Zagrebu sada predlaže izmještanje Konfucijeva instituta iz SC-a u zagrebačkoj Savskoj ulici.
Rektor Bjeliš izvijestio je da je u trogodišnjem razdoblju - od 2011. do kraja prošle godine Sveučilište isplatilo nešto više od 1,6 milijuna kuna za dodatni rad svojih djelatnika kroz ugovore o djelu i autorske ugovore što je, istaknuo je, tek pet posto izdataka za ukupne plaće.
Iznio je precizne podatke pa je tako za 2011. godinu za ugovore o djelu i autorske honorare isplaćeno ukupno 511 tisuća kuna, 2012. godine 428 tisuća kuna, a prošle godine 713 tisuća kuna.
Novinare je zanimalo i zna li rektor da se slična istraga provodi na drugim sveučilištima, na što je Bjeliš odgovorio "da ga je situacija u Hrvatskoj naučila da gleda samo u svoje dvorište", ali je i dodao da nije dobio informaciju o istrazi na drugim sveučilištima.