Pogledajte kako je Poljud postao ukleti stadion

11.2.2010.
1:20
VOYO logo

Net.hr vam predstavlja svoj vremenski stroj koji će vas svakoga dana voditi kroz povijest sporta, u različite dijelove svijeta. Zaplovite s nama u dane kad je Pele igrao na Maksimiru, zašto se u Hrvatskoj počeo igrati hokej, što je bilo Del Pieru da Bokšićuukrade auto, zašto je Divac varao na Gripama, kako su Dinamo i Hajduk rušili engleske velikane...Izjava Slavena Bilića, izbornika hrvatske nogometne reprezentacije da bi naša nacionalna momčad mogla uskoro igrati i kvalifikacijske utakmice u Splitu sjajan je podsjetnik na davne dane kad se to uistinu i događalo. Vjerovali ili ne, od toga je prošlo ni manje ni više nego 13 godina. Pa je time Bilićeva napomena pomalo i smiješna, a neki misle i žalosna.

Činjenica jest da je 13 godina od zadnjih kvalifikacijskih utakmica Hrvatske u Splitu ne samo previše, nego i pretužno. S obzirom da su od tih dana prošli toliki kvalifikacijski ciklusi, i za SP u Japanu i za EP u Belgiji i Nizeozemskoj i potom opet za EP u Portugalu, pa iza SP u Njemačkoj, pa u konačnici i EP u Austriji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je uvijek igrala u Zagrebu, Splitu su ostajale tek mrvice u obliku prijateljskih utakmica, pa koliko god se u HNS-u trudili uvjeravati da Split nije zaobiđen ni zanemaren zbog prijateljskih spektakala s Brazilom, Njemačkom i Nizozemskom. Naravno da to nije tako, Split je zaobiđen i samim spominjanjem u ovome vremeplovu...

Da, pozabavit ćemo se i prisjetiti zadnjih kvalifikacijskih utakmica hrvatske reprezentacije u 'dalekom' Splitu, u zimu 1997. protiv Danske i Slovenije. U obje utakmice doživljeno je neugodno iznenađenje, Hrvatskoj su nužno trebale pobjede, izborena su dva remija, 1:1 protiv Danske i 3:3 protiv Slovenije u čudnim okolnostima. Takvim da su mnogi poljudski stadion prozvali – ukletim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smješteni u Vili Dalmaciji podno Marjana reprezentativci i izbornik Blažević trpjeli su silnu navalu, jagmu za ulaznicama, promenada navijača i kojekakvih tipova u Splitu bila je upravo nevjerojatna, izgubio se mir i usredotočenost nakon čega su došli neugodni rezultati.

Hrvatska je povela u toj zimskoj noći u veljači protiv Danske, kombinaciju Prosinečkog, Jarnija i Šukera - ovaj zadnji je završio glavom, nadmudrivši Schmeichela. Vatreni su potom igrali neloše, imali neke prigode, no nisu ih realizirali.

Desetak minuta prije kraja, jedan posve bezopasan napad gostiju završio je s danskim pogotkom. Sa strane, s gotovo tridestak metara Brian Laudrup uputio je loptu u kazneni prostor, nije to bio ni udarac ni centaršut, lopta je mijenjala smjer i završila iza leđa iznenađenog Ladića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je to 1:1 a vremena za popravak nije bilo. Splitska publika zazivala je na vrata svog ljubimca Tončija Gabrića, Ladić i Blažević bili su izvrgnuti vrijeđanju i u takvom neugodnom rasploženju igrao se susret protiv Slovenije tri dana kasnije - bez Šukera i Jarnija koji su dobili žute kartone.

Inače, taj dvoboj protiv Danaca gledatelji osim 'Ladićeve bure' prepričavaju i još po smrzotinama koje je svaki gledatelj i novinar zadobio u toj hladnoj noći kad je bura ledila kosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Protiv Slovenije, s puno manje publike koja je, pak, bila oduševljena što je na vratima Gabrić, sve je počelo dobro. S 2:0 Hrvatska je vodila nakon pola sata (Prosinečki i Boban), a Primož Gliha je smanjio u zadnjoj minuti prvog dijela. I to na takav način da se Gabrić prigodom neuspješnog sprečavanja tog pogotka teško ozlijedio. Istrčao je Glihi u noge, slupao se, a gol je ipak postignut. Gabrića je u nastavku zamijenio Marijan Mrmić, danas trener vratara u reprezentaciji. Pokazalo se da to nije bila njegova noć.

Iako je Hrvatska još jednim pogotkom povela s 3:1, Slovenci su s još dva pogotka Glihe, vjerovali ili ne, izjednačili. Mrmić je stajao kao ukopan, nakon utakmice dugo je publika ostala na stadionu, vrijeđala Blaževića, a sutradan su novine u Hrvatskoj osvanule s naslovima – Adieu France. Od tada pa sve do danas Hrvatska nije igrala kvalifikacijsku utakmicu na poljudskom stadionu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, naša se vrsta ipak plasirala na to svjetsko prvenstvo u Francuskoj gdje je naposljetku osvojila brončanu medalju. U sljedećoj izlučnoj utakmici u Solunu nadvisila je Grčku, u kolopletu dobrih igara i okolnosti u dodatnim kvalifikacijama nadmašena je tada izvanredno jaka Ukrajina, a sve to moramo zahvaliti danskom vrataru Schmeichelu koji je u zadnjem kolu obranio nemoguće šanse Grka i izvukao remi Danaca u Ateni, da su Grci pobijedili, Hrvatska bi otpala.

Bile su to kvalifikacije za infarkt, a opet ih se tako lijepo sjetiti, jer su bile temelj najvećeg uspjeha hrvatskog nogometa, trećem mjestu na svijetu u Francuskoj 1998. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
gospodin savršeni aus
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo