Podivljali slon usred milijunskog grada

U glavnom gradu sjevernoistočne indijske pokrajine Assam prestrašeni i podivljali slon izazvao je prometni kaos rušeći i gazeći sve ispred sebe ne bi li ponovno pronašao put u divljinu

30.8.2000.
18:04
VOYO logo


Preplivavši rijeku Brahmaputra, slon se našao u središtu 1,5 milijunskog grada Gauhati u vrijeme najveće gradske gužve.

Prema mišljenju zaštitara i policijskih čimbenika, za pretpostaviti je da se slon, uslijed velikih poplava koje su nastupile nakon monsunskih kiša, odvojio od svog krda i besciljno lutao prostorom te na kraju zalutao u samo središte grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Našavši se na glavnom gradskom raskršću jednostavno je legao i svojim tijelom zakrčio glavnu prometnicu. Kako se radi o odraslom divljem mužjaku, koji je prema procjeni težak 4 tone, nitko od prolaznika i vozača se nije usudio prići. Međutim, kako se slon nije micao sat vremena na tisuće nestrpljivih prolaznika i vozača počelo je kamenovati i štapovima podbadati slona kako bi ga otjerali.

Uslijed napada i silne buke, divlju životinju uhvatila je panika, te je bježeći gazio rikše i automobile koji su mu se našli na putu tražeći put kojim bi izašao iz grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slon je nakon više sati podivljalog trčanja gradom našao put u divljinu i prema izvješću posljednji put je viđen dvadesetak kilometara zapadno od grada.

Paljenje baklji i udaranje u bubnjeve i cimbale, davni je običaj indijskih seljaka koji su na taj način čuvali selo od napada krda slonova. Danas su ti običaji dio folklora ali još uvijek ima podivljalih slonova ili krda što dokazuje i činjenica da je samo u protekloj godini smrtno stradalo stotinu ljudi upravo uslijed sličnih situacija sa podivljalim slonovima.

Stručni timovi i stručnjaci za slonove pokušavaju preduhrititi ovakve situacije i pobrinuti se za dezorijentirane ili gladne životinje prije negoli izazovu nezgodu. Tim više što se radi o iznimno inteligentnim životinjama koje se drže podalje od ljudskih naseobina. U regiji Assam ima još 5.500 slonova, a još od 1972. godine oni su zaštićeni posebnim pravnim aktima i tretiraju se kao ugrožena vrsta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike