Nicolas Sarkozy je oko 20 sati i 20 minuta nazvao Francoisa Hollandea i čestitao mu na pobjedi.
"Francuska ima novog predsjednika. Francois Hollande je
demokratski izabran i moramo to poštivati", rekao je Sarkozy u
obraćanju svojim pristašama, prenosi AFP.
"Maloprije sam ga nazvao, čestitao i poželio mu sreću", kazao je.
"Snosim svu odgovornost za ovaj poraz", dodao je, praćen povicima
"ne" iz okupljenog mnoštva. "Borio sam se za to da se poštuje
odgovornost i nisam čovjek koji neće preuzeti svoju", naglasio
je.
"Jedno poglavlje je zatvoreno, novo je otvoreno. Ja ću ostati
jedan od vas, branit ću i dalje svoje vrijednosti i ideje, ali
moje mjesto više neće biti isto, moje obaveze će biti drugačije",
kazao je predsjednik na odlasku, sugerirajući, kako piše AFP,
svoje povlačenje iz politike.
Tisuće Hollandeovih pristaša počelo je slaviti na pariškoj Place
de la Bastille, na istom mjestu na kojem su socijalisti slavili
pobjedu Francoisa Mitterranda 1981. godine, odmah po objavi
rezultata izlaznih anketa.
Belgijski premijer Elio Di Rupo, također socijalist, požurio se
čestitati novom francuskom predsjedniku i to je učinio već 15
minuta nakon zatvaranja birališta, u 20 sati.
Hollandeu su već u nedjelju navečer čestitke na pobjedi između ostalih uputili njemačka kancelarka Angela Merkel, američki predsjednik Barack Obama i britanski premijer David Cameron.
Dužnost bi trebao preuzeti do 15. svibnja, ali će se brzo usredotočiti na promjenu politike u Europi koja se odlučila na štednju nakon teške financijske krize 2008.
"Europa nas gleda. U trenutku kad je proglašen rezultat siguran sam da je u mnogim europskim zemljama došlo do olakšanja, nade, ideje da štednja više ne može biti jedina mogućnost", kazao je Hollande pred pristašama u svojem stožeru u Tulleu u jugozapadnoj Francuskoj, prije nego je krenuo za Pariz gdje je više desetaka tisuća Francuza okupljenih na Trgu Bastille slavilo povratak ljevice na vlast.
Novoizabrani predsjednik kazao je da će njegov prvi posjet inozemstvu biti rezerviran za njemačku kancelarku Angelu Merkel. Barack Obama ga je pozvao na bilateralni susret u Bijeloj kući prije summita G8 i NATO-a predviđenih za dva tjedna u SAD-u. Hollande bi isto tako već u ponedjeljak trebao održati telefonske konzultacije sa španjolskim premijerom Marianom Rajoyom.
Hollandeu je prioritet složiti se oko pakta proračunske discipline, namijenjenom zaustavljanju krize eura, te mu dodati stavku o gospodarskom rastu.
"Moramo zapečatiti pakt o gospodarskom rastu radi veće kompetitivnosti", rekao je već u nedjelju navečer šef njemačke diplomacije Guido Westerwelle, zauzimajući se za Hollandeovu ideju.
"Očit nam je zajednički cilj: obnoviti europsku ekonomiju kako bismo ostvariti trajan gospodarski rast", dodao je Jose Barroso, predsjednik Europske komisije.
Hollande mora poraditi i na formiranju vlade, posebice odabira premijera. Njegov stožer je pozvao Francuze da "potvrde, prošire" pobjedu socijalističkog bloka na parlamentarnim izborima 10. i 17. lipnja, dok desnica upozorava na pretjeranu koncentraciju vlasti.
Francois Hollande je drugi socijalistički predsjednik od uspostave Pete Republike 1958., nakon Francoisa Mitterranda (1981.-1995.). Sarkozy je pak drugi predsjednik poražen nakon završetka prvog mandata, nakon Valeryja Giscarda d'Estainga 1981.
Sarkozy je, kako ocijenjuju agencije, kažnjen za lošu gospodarsku situaciju u zemlji, rekordnih deset posto nezaposlenih, ali i za svoj bahati i često netaktičan karakter i jedanaesti je čelnik iz zemalja eurozone koji je izgubio izbore od početka krize 2009. godine.