Unatoč odlučnosti Andreja Plenkovića da obrani poziciju Gabrijele Žalac, ministrice regionalnog razvoja i EU fondova, nakon što je automobilom bez valjane vozačke dozvole udarila desetogodišnju djevojčicu, izgleda da je cijela situacija ipak uzdrmala HDZ iznutra. Gabrijela Žalac je, naime, u Plenkovićevim planovima za predstojeće EU izbore imala značajnu poziciju, a prema mnogim očekivanjima – trebala je biti nositeljica liste.
Žalac je bila i ostala jedna od njegovih najlojalnijih ministrica, njegov osobni izbor i kontakt prema Slavoniji. Gradio se kult slavonske "Gabi" - tako ju je imenovao Plenković na stranačkim skupovima diljem Slavonije, tvrdilo se da ona sjajno upravlja hrvatskim nastojanjem da se prikopča na EU fondove, ali i da posebno brine o Slavoniji. Žalac je, primjerice, tvrdila da se za njezinog mandata značajno povećao postotak ugovaranja projekata na području pet slavonskih županija i da je "projekt Slavonija" njezino životno djelo, ali oporbeni Most je početkom ove godine ustvrdio da je evidentno da "projekta" više nema u proračunskom razdoblju i da se radi o čistoj obmani.
No, na svim stranačkim skupovima na nedavnoj turneji u slavonskim gradovima Plenković je govorio o dvoje ključnih HDZ-ovih igrača za Slavoniju, o Gabi i Tomi (Tomislavu Tolušiću), te o tome koliko HDZ brine o Slavoniji. Uvijek je HDZ-ovu brigu za Slavoniju pokazivao kroz ministre u svojoj vladi, ne libeći se produbljivati patološku tezu o tome da birači moraju birati ljude iz svog kraja koji će onda u vlasti raditi za svoj rodni kraj (a ne za sve građane jednako).
Šibenik: Andrej Plenković s ministrima na konferenciji "Dani regionalnoga razvoja i EU fondova" 15.10.2018., Sibenik - U Konvencijskom centru Amadria Park u Solarisu odrzana je konferencija "Dani regionalnoga razvoja i EU fondova". Predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic, ministrica regionalnog razvoja i fondova Europske unije Gabijela Zalac. Photo: Hrvoje Jelavic/PIXSELL
Veza za Slavoniju je uzdrmana
"Nije slučajno da je ministar poljoprivrede iz Virovitice, ministrica regionalnog razvoja i EU fondova iz Vinkovaca, a ministar financija iz Slavonskog Broda. To je trokut koji omogućava da ono što je bitno ovom dijelu Hrvatske uistinu bude realizirano", objašnjavao je Plenković, premijer i predsjednik HDZ-a, na proslavi 29. godišnjice HDZ-a u Virovitici.
Sada je, međutim, njegova značajna "veza" za Slavoniju ozbiljno uzdrmana. Osoba koja mu je trebala držati listu za EU izbore, krak Slavonija, našla se u vrlo ozbiljnom skandalu. Iz HDZ-a se neslužbeno saznaje da je prije desetak dana prema županijskim organizacijama poslan zahtjev da definiraju svoje prijedloge kandidata za listu za izbore za EU parlament. Već je ranije najavljivano da bi HDZ mogao definirati svoju listu sredinom ožujka, nakon izbora u Ličko-senjskoj županiji, ali u ovom trenutku proces je nesumnjivo zakočen i ne očekuje se da će lista ugledati svjetlo dana prije kraja ožujka, možda čak i početkom travnja.
Naravno, prijedlozi kandidata iz županijskih organizacija velikim dijelom će već biti utvrđeni na temelju konzultacija sa središnjicom stranke. Konačno, iz središnjice je već i obavljena prva velika promotivna akcija i najava da HDZ-ov tim za pripremu EU izbora nose nove snage, "mladi i obrazovani", od Karla Resslera, savjetnika premijera Plenkovića, Marka Milića, njegova glasnogovornika, Tene Mišetić, zamjenice šefa kabineta premijera, ali i Mario Kapulica, šef Zajednice utemeljitelja HDZ-a, poznati eksponent HDZ-ove frakcije Ivića Pašalića s kraja devedesetih, te Robert Kopal, premijerov savjetnik za nacionalnu sigurnost i šef stranačke analitike, bivši pripadnik obavještajnog aparata. Taj je tim već ugrubo i skicirao listu za EU izbore i na toj je listi, kako se neslužbeno i puštalo u javnost, značajnu ulogu trebala imati i Gabrijela Žalac.
Plenković protiv javnosti
Nakon prometne nezgode, u kojoj je ministrica bez važeće vozačke dozvole ozlijedila desetogodišnju djevojčicu i prikovala je za krevet šest tjedana, i u centrali stranke tražili su da ministrica odmah istupi u javnost, ideja je bila njezino ekspresno pokajanje, nuđenje isprike, ostavke i premijerovo neprihvaćanje, te žurno skretanje na druge teme. No, krizno komuniciranje nije uspjelo jer ministrica nije bila u stanju sudjelovati. Dva dana je odbijala istupiti u javnosti, a policija je isto toliko krila koliko dugo ministrica nema važeću vozačku dozvolu.
Javnost je uzavrela, a premijerovo neprihvaćanje ostavke, neovisno o tome što tko kaže, ušlo je u anale njegovih najbahatijih istupa ikada. Niti jedno mjerenje javnog mnijenja nije bilo na strani ministrice ili premijera. Točka na i bilo je istraživanje Dnevnika Nove TV (agencija Ipsos puls) objavljeno dan nakon što je Plenković odbio prihvatiti ministričinu ostavku: 55 posto svih ispitanika smatralo je da je premijer trebao prihvatiti ostavku ministrice Žalac, a da je ona nije trebala "nuditi" premijeru na razmatranje nego je odmah – dati. Među biračima HDZ-a 50 posto je bilo protiv neopozive ostavke, ali i značajnih 37 posto je smatralo da je ministrica trebala odstupiti.
Andreju Plenkoviću se tako opet otvorila vrlo neugodna situacija. Ponovno se našao u ulozi političara koji dramatično igra kontra cjelokupnog javnog mnijenja. Dapače, njegova banalizacija problema, nerazumijevanje da je neprimjereno da ministri gotovo tri godine nemaju važeći dokument i da ne snose odgovornost za tešku prometnu nezgodu, i njega osobno nesumnjivo gura još više na listi nepopularnih političara.
Nakon nesreće Žalac je emotivno istupila, ali nije ponudila neopozivu ostavku
Hoće li slavonska Gabi nestati s liste?
Iako je potez uporne i bespogovorne obrane ministrice Žalac vjerojatno dijelom bio uvjetovan i time jer je već ucrtana u planovima za EU izbore, pred Plenkovićem se sada ipak otvorio novi problem: hoće li inzistiranje da Žalac unatoč svemu bude na listi za EU parlament izazvati novi gnjev birača i novo propitivanje njegovog modela vladavine? Treba li izbjeći novo talasanje tako da Žalac jednostavno ne bude na listi za EU parlament?
Ako će Plenković i dalje inzistirati na Žalac, svemu unatoč, bit će to novo podcrtavanje njegove autoritarne crte i dokazivanje "da on može sve što hoće", ali i da svoje standarde političke vladavine želi i "izvesti" u Europski parlament. Ako pak odustane, ako slavonska Gabi nestane s liste za EU parlament i hitno se nađe novi HDZ Slavonac dostojan plaće EU zastupnika, Plenković će pokazati da ipak ima dvostruke kriterije: da za hrvatsku uporabu može imati cijelu kolekciju visokokompromitiranih političara koji ne bi prošli u bilo kojoj europskoj zemlji s ozbiljnim demokratskim standardima, ali da ih se ipak ne usuđuje izvesti u prijestolnicu Europe.
U briselske strukture u kojima i on osobno nesumnjivo ima ambicija. Drugim riječima, za Hrvatsku Žalac može, a za EU – možda ipak ne.