Austrijski pisac Peter Handke, rođen na početku drugog svjetskog rata, čuven po svojim hermetično-poetičnim radovima, scenariju za film "Nebo nad Berlinom", "Strah golmana od jedanasterca" izdao je nedavno i najnoviju knjigu ? Pitajući u suzama". Knjiga je zamišljena kao logični nastavak njegovih ranijih radova na temu balkanskog rata: "Rastanak snivača od nove zemlje" (1991.), "Zimsko putovanje na Dunav, Savu, Moravu i Drinu" (1996.) te "Vožnja u deblu" (1999).
U najnovijem radu riječ je ponovno o balkanskom ratu, manipulaciji informacijama, uzdizanju srpskog naroda i napadu na zapadne medije. Handke se uživljava u ulogu putnika obuzetog nostalgijom, panonskim ravnicama i pretvara u "drevnog narodnog guslara". Pa iako se u knjizi ni jednom riječju ne spominje srpski predsjednik Milošević, zašto je izbio rat na Kosovu, a cijeloj stvari pristupa na melodramatski način strani tisak redovito izvještava o vrsti agitpropa kojeg vrši Handke, njegovoj zaslijepljenosti i nemoralu.
A kako reagira na tu situaciju sam pisac? Peter Handke koji trenutno živi u Parizu, redovito odbija i vraća nagrade udruženja književnika, tvrdi da poznaje stanje na Balkanu bolje no njegove kolege u Parizu, Berlinu ili Americi te i dalje piše na svoj način. ?Srbija je bolna točka, necivilizirana, kaotična, konfuzna. Srbija je loš vic u otmjenom društvu, a onaj koji progovara na njoj na malo drugačiji način zaslužuje batine kao da je i začeo rat" ? kaže Handke, a svoju knjigu "Pitajući u suzama" zaključuje rečenicom ?Vrijeme informacija je prošlo?.