- Važno je konstatirati da ovoga trenutka, nakon Zagrebačkog summita, Hrvatska ne odustaje od svoje politike da utječe pozitivno na sigurnosne prilike u svome susjedstvu, iako su te prilike i ovog trenutka izložene određenim rizicima prije svega u SR Jugoslaviji - rekao je Picula, te dodao da je na sastanku potvrđen i veliki napredak koji je Hrvatska ostvarila tijekom ove godine, prije sve na stabiliziranju svoje političke i sigurnosne situacije, što je utjecalo i na stanje u regiji.
Hrvatski ministar je također kazao da je Hrvatska od svibnja ove godine, kada je postala članica NATO-ova programa Partnerstvo za mir, sudjelovala u više od 65 zajedničkih aktivnosti u sklopu tog programa. - Ulazak u NATO je najznačajniji element našeg sigurnosnog identiteta - nastavio je Picula, te dodao da su završene pripreme u vezi otvaranja hrvatske misije pri NATO-u.
On je također izrazio nadu da će se situacija u SR Jugoslaviji smirivati, a ne pogoršavati, te dodao da će Hrvatska u svakom obliku pokušati pridonijeti smiravanju situacije u regiji.
- NATO vrlo cijeni ulogu koju je Hrvatska igrala u regiji i u Europi - kazao je Balanzino, te dodao da je Hrvatska postala primjer zemlje koja je uspješno krenula iz autokratskog režima prema demokraciji.
- NATO i njegovi partneri poput Hrvatske mogu vrlo uspješno pridonijeti u donošenju mira, stabilnosti, reda i dobrosusjedskih odnosa u ovoj regiji - zaključio je Balanzino.
- NATO i Hrvatska nastavit će djelovati u istom smjeru prema stabilizaciji, općoj sigurnosti i dobrosusjedskim odnosima među zemljama na ovim područjima - kazao je Balanzino nakon sastanka s Mesićem, dodajući da su pogledi hrvatskog predsjednika na stanje u regiji "bili izuzetno vrijedni i poučni".
- Čestitao sam predsjedniku na izvanrednim učincima Hrvatske u postizanju pune demokracije i na putu prema postizanju ciljeva koje je Hrvatska sebi postavila, a to su ulazak u EU i NATO - rekao je Balanzino.