Potpisom premijera ZoranaMilanovića i njegova slovenskog kolege na odlasku JanezaJanše u Mokricama, Hrvatskoj je susjedna Slovenija napokon otvorila vrata prema Europskoj uniji. 20 godina star problem štediša Ljubljanske banke riješit će se u sklopu sukcesije, a Slovenija kreće u proces ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora s Europskom unijom. Pohvale stižu i iz Bruxellesa.
RTLDanas je u Ljubljani
razgovarao s političkim analitičarom TomažomŠaunikom koji je pokušao odgovoriti na pitanja
je li Slovenija zadovoljna potpisom u Mokricama te znači li ovaj
memorandum i kraj 20-godišnjeg problema Hrvata i Slovenaca, kraj
godina političkih nadmudrivanja...
"Slovenska politika je, kao i Hrvatska, zadovoljna ovim
dogovorom, naglašavam dogovorom, jer to nije još konačno
riješenje. Slovenija je zadovoljna jer je skinut drugi problem
(prvi je bio granica) u odnosu s Hrvatskom, a da su obje strane
zadovoljne. Ovo je dogovor postignut s knedlama u grlu, ali to je
kompromis koji nikad ne može zadovoljiti i jednu i drugu stranu u
potpunosti", izjavio je za RTL politički analitičar Tomaž
Šaunik.
"Ovo bi trebao biti kraj dugogodišnjeg političkog nadmudrivanja,
a svi će se dosadašnji problemi puno lakše riješiti kad Hrvatska
uđe u Europsku Uniju. Puno lakše nego što su bila ova dva
takozvana mitska problema, problem granice i pitanje Ljubljanske
banke", dodao je Šaunik.
Nesuglasicama napokon došao kraj: 'Danas su obje države pobjednice!'
(Foto: PIXSELL)
MOKRICE - "Potpisanim Memorandumom o suglasnosti rješava se i posljednje otvoreno pitanje između Hrvatske i Slovenije koje je bilo prepreka ratifikaciji hrvatskog pristupnog ugovora u Ljubljani. Postigli smo dogovor kojim su obje države pobjednice", rekao je u ponedjeljak u Mokricama slovenski premijer JanezJanša, dok je predsjednik hrvatske vlade Zoran Milanović kazao kako ovo rješenje zadovoljava i jednu i drugu stranu.
Hrvatski premijer Zoran Milanović i Janša u Mokricama su u ponedjeljak, nakon jednosatnog razgovora, potpisali Memorandum o suglasnosti između hrvatske i slovenske vlade kojim je dogovoreno da će se rješenje Ljubljanske banke pronaći u okviru sukcesije a slovenska vlada odmah će u parlamentu pokrenuti ratifikaciju hrvatskog pristupnog ugovora.
"Ovaj memorandum rješava i posljednje otvoreno pitanje između dviju država koje je stajalo na putu do konačne ratifikacije hrvatskog pristupnog ugovora za ulazak u EU", rekao je Janša.
Slovenska vlada još će ovoga tjedna uputiti u parlament zahtjev za početak procesa ratifikacije, nastavio je Janša ističući kako smatra da će kompletni postupak biti gotov do kraja ožujka.
Milanović je rekao da je ovaj memorandum rješenje koje zadovoljava i jednu i drugu stranu.
"Sada konačno imamo dogovor. On je tražio malo dobre volje, malo kontakata, djelovanja stručnjaka, ministara, pregovarača. Sada imamo rješenje koje zadovoljava i jednu i drugu stranu", rekao je Milanović na konferenciji za novinare.
"Ovo mjesto me podsjeća na djetinjstvo s obzirom da su moji imali vikendicu na Sutli pa su uvijek bile žustre rasprave o tome čije su kremšnite bolje", našalio se hrvatski premijer.
Na pitanje slovenske novinarke hoće li Ljubljanska banka ući na hrvatsko tržište, Janša je rekao da će nakon 1. srpnja Hrvatska ući u EU i biti dio europskog jedinstvenog tržišta gdje vrijede pravila o slobodnom kretanju kapitala pa će se europska pravila o bankama odnositi i na Hrvatsku.
Milanović je izrazio žaljenje što Ljubljanska banka nije prisutna na hrvatskom tržištu zadnjih dvaadeset godina "jer je to bila banka od povjerenja".
"Da su problemi ranije bili rješeni, Ljubljanska banka je mogla prva ući na hrvatsko tržište i zaraditi milijarde", kazao je hrvatski premijer.
Dodajmo i kako je hrvatska delegacija u Mokrice stigla u čak devet automobila - šest za dužnosnike i tri osiguranja. Zanimljivo, slovenskom premijeru bila su dosta dva vozila.