Sad više nema mjesta skrivanju pod maskama. Nije samo država završila u smeću, već prema kreditnoj agenciji Moodys ondje je i kreditni rejting hrvatske metropole. Dok neki krive gradonačelnika za pad, on pak poručuje nova vlast nije uradila ništa.
Holding nije smanjio broj zaposlenih, a nije bilo ni većih ušteda. Kritika je to koja stoji i za državu - pregolema javna potrošnja. Ministar financija svjestan je da ovakav rejting totalno ugrožava strane investicije...
"Vlada je trenutno okrenuta ulaganjima u hotele, energetiku i željeznicu, a ulaganja u petrokemiju i željezaru vjerojatno će biti problematična jer je pitanje tko će pronaći interes za investiranje u te niskoprofitabilne djelatnosti", smatra Linić.
To znači da na strane toliko željene investicije možemo zaboraviti. Jer, kažu stručnjaci, svi koji posuđuju ili ulažu u Hrvatsku su ne u umjerenom već značajnom riziku, a zbog toga će i mijenjati politiku zaduživanja.
"Niži kreditni rejting u pravilu znači veću kamatu za zajmoprimce. Što je veća kamatna stopa teže ćete ostvariti prinos i teže ćete ostvariti svoja ulaganja", objašnjava TomislavĆorić s Ekonomskog fakulteta.
Ministar Linić najavljuje rebalans proračuna, jer se, kaže, mora ići s novim uštedama.
"To znači da će se živjeti vrlo skromno, trošit će se ograničeno."
Sad je napokon jasno da se Hrvatska mora osloniti na vlastite snage, kažu stručnjaci, a oslonac moraju biti domaće investicije.
"Nisam siguran da će se moći bez smanjenja plaća i smanjenja broja zaposlenih u javnim službama. Reforme su nužne i postale su pitanje dugoročnog prioriteta", smatra Ćorić.
Pad kreditnog rejtinga inače, prijeti i jednoj od najvećih državnih tvrtki, HEP-u. Zasad su ostavljeni na promatranju.